Bez Boga Europa nie przetrwa

Uczciwy stosunek do prawdy jest drogą nawrócenia. Bez Boga Europa nie przetrwa – podkreślił abp Henryk Hoser przywołując postać św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein, która 70 lat temu zginęła w komorze gazowej Auschwitz-Birkenau.

W święto patronki Europy biskup warszawsko-praski spotkał się z uczestnikami 29. Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin „Totus Tuus” w sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej, gdzie celebrował dla nich Mszę świętą.

Przypominając w homilii postać Edyty Stein abp Hoser stwierdził, że z chwilą nawrócenia rozpoczęła się jej droga krzyżowa. - Nie była rozumiana przez swoją rodzinę, krąg wyznawców religii mojżeszowej oraz środowiska ateizujących filozofów pierwszej połowy XX wieku. W końcu została także odrzucona przez reżim hitlerowski. Ta, która otrzymywała odznaczenia, była wybitnym pedagogiem, mówiła i pisała o powołaniu kobiety w społeczeństwie została najpierw zmarginalizowana, a później przeznaczona do zagłady. Zginęła w piecu krematoryjnym – mówił biskup warszawsko-praski

Stając się świadkiem ogromnego upadku kultury i cywilizacji kraju, który uważała za swój św. Teresa Benedykta od Krzyża jest strażniczką Europy – przypomniał w kazaniu abp Hoser. Ubolewał on, że Europa, „powoli przekształca się w kontynent ateistyczny, zdechrystianizowany, gdzie ludzie żyją tak, jakby Boga nie było”. - To będzie droga samobójcza. Takie społeczeństwo europejskie, jakie dziś budujemy nie może przetrwać – przestrzegał hierarcha. Jednocześnie zaapelował do pątników o modlitwę w intencji Polski i całego kontynentu. - Dopiero odnalezienie Boga, który jest naszym Stworzycielem i jedynym Zbawicielem może nas wszystkich wprowadzić na drogę powrotu do domu Ojca – podkreślił.

Biskup warszawsko-praski zachęcał także pielgrzymów, aby wpatrując się w Świętą Rodzinę budowali swoje wzajemne relacje. – Dziś młodzi ludzie wyobrażają sobie bardzo naiwnie, że małżeństwo jest tylko przedłużeniem stanu narzeczeństwa, gdzie dominuje to, co psychiatrzy nazywają ‘zespołem zakochania’, tymczasem rodzina to coś znacznie więcej. W niej jedni żyją dla drugich – podkreślił abp Hoser.

29 Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus wyszła 5 sierpnia z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia. W raz z nimi podąża VI Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP HOSER

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »