Reklama

Królowa Jezior znów gościła pielgrzymów

Tegorocznym uroczystościom towarzyszyło hasło: Maryja - Matką powołań. Główne obchody uroczystości odpustowej rozpoczęły się 17 sierpnia.

Reklama

Królowa Jezior znów gościła pielgrzymów   www.catholic.by Niech Maryja Królowa Jezior ma w opiece kraj cały – Białoruś, a także ochrania swoim matczynym płaszczem cały świat. Szczególnym miejscem na mapie diecezji witebskiej, które obrała sobie Maryja, aby przybliżać Królestwo Chrystusa na ziemi jest miasto Brasław, leżące w północno-zachodniej części Białorusi. W Brasławiu, w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia NMP znajduje się cudowna ikona Matki Bożej. Początki kultu sięgają XVI wieku. Wówczas, na wyspie jeziora Nieśpisz, która znajduje się w odległości kilku kilometrów od Brasławia, został zbudowany klasztor i kościół bazylianów. W kościele zakonnicy umieścili ikonę Matki Bożej. Zachowany dokument z XVIII wieku przekazuje relację, że przed obliczem Matki Bożej modli się bardzo wielu pielgrzymów i z bliska i z daleka.

Dalszy rozwój kultu Matki Bożej przerwał nagle wybuch pożaru spowodowany uderzeniem gromu. Tragiczne w skutkach wydarzenie miało miejsce 21 sierpnia 1832 roku. Spłonęły wówczas: kościół, klasztor, biblioteka, klasztorna zabudowa. Ocalał tylko obraz Matki Bożej. Z racji bliskości kościoła parafialnego w Brasławiu, który był pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej, władza kościelna podjęła decyzję o przeniesieniu ocalonej ikony do Brasławia. Z chwilą przeniesienia uratowanego obrazu Matki Bożej do kościoła parafialnego rozpoczął się nowy etap w rozwoju kultu. Z powodu prześladowań religijnych nie mógł się on dynamicznie rozwijać. Szacunek i uwielbienie dla Matki Bożego Syna wierni brasławskiej ziemi zachowali jednak w swoich sercach. Nawet okres zamknięcia kościoła na dwa lata nie zagasił w sercach wierzących nabożeństwa do Matki Bożego Syna. Wręcz przeciwnie, ich wytrwała modlitwa doprowadziła, że kościół wrócił w ręce prawowitych właścicieli.

W 1999 roku, czyli od momentu powstania diecezji witebskiej, biskup nowopowstałej diecezji Władysław Blin nadał brasławskiemu kościołowi im. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny status Maryjnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior. Od tego momentu kult Matki Bożej zaczął szczególnie się rozwijać.  Każdego roku do tego świętego miejsca pielgrzymują tysiące pielgrzymów nie tylko z kraju, ale jest coraz więcej tych, którzy pokonują setki kilometrów z poza granicy, by pokłonić się Matce Bożej Królowej Jezior. Swoim wielkim sercem wszystkich pielgrzymów ogarnia ks. biskup Władysław, któremu tak bardzo zależy na tym, by to miejsce było uświęcone obecnością licznych pielgrzymów. Tutaj za każdym razem pątnicy mogą usłyszeć słowa pasterza diecezji witebskiej, który zapewnia o pamięci modlitewnej, a także ogarnia swoją wielką miłością.

22 sierpnia 2009 r. podczas uroczystej Mszy Świętej na obraz Matki Bożej Królowej Jezior zostały nałożone korony papieskie, poświęcone przez papieża Benedykta XVI na placu Św. Piotra w Rzymie 18 lutego bieżącego roku. Ceremonii koronacji przewodniczył arcybiskup Kolonii kardynał Joachim Meisner.

Odpustowe uroczystości odbyły się w sanktuarium także w tym roku. Wszystko rozpoczęło się już spotkaniem modlitewnym młodzieży diecezji witebskiej. Młodzież na swoje rekolekcje przybyła 15 sierpnia br., by rozważać nad powołaniem życiowym, w czym pomagali księża salwatorianie, którzy są stróżami sanktuarium. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyło hasło: Maryja – Matką powołań. Dlatego też 15 sierpnia siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii złożyły po raz pierwszy śluby zakonne.

Główne obchody uroczystości odpustowej rozpoczęły się 17 sierpnia. Wieczornej Mszy św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży diecezji witebskiej, przewodniczył metropolita ryski arcybiskup Zbigniew Stankiewicz. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali bp Cyryl Klimowicz z Irkucka i licznie zgromadzeni kapłani. 

W homilii arcybiskup Stankiewicz rozważał nad darami Ducha Świętego, jakie w tym dniu otrzymywali wierni. „Bez pomocy Ducha Świętego nikt z nas tutaj obecnych nie może powiedzieć: Jezus jest naszym Panem” – zaznaczył arcybiskup. Mianowicie Duch Święty, podkreślił metropolita ryski, otwiera oczy na poznanie Jezusa. Bez Ducha Świętego, kontynuował arcybiskup, ludzie są cielesnymi, ponieważ „tylko Duch otwiera nas na inną logikę – logikę królestwa niebieskiego, o jakim mówił Jezus”. „W ten sposób Chrystus otwiera nam nowy świat, nowe horyzonty, które są bardzo ciekawe i atrakcyjne” – dodał hierarcha. Na koniec arcybiskup Stankiewicz dodał, że „zadaniem każdego chrześcijanina jest wejście do królestwa niebieskiego, a tutaj na ziemi na każdym spoczywa obowiązek głoszenia go”.

Mszy św. o północy przewodniczył ks. prałat Ryszard Mrozium z Niemiec. Podczas tej Mszy św. wspólnota modlitewna „Matki w modlitwie”, która już 10 lat działa przy parafii w Brasławiu, dziękowała Bogu za wszystkie łaski, których doznali za ten czas.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama