Test ciążowy furtką do eugeniki

Przed nowym testem prenatalnym udostępnionym w kilkudziesięciu klinikach Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Lichtensteinu ostrzegają obrońcy życia i duchowni. Ciążowy test zaprojektowany przez niemiecki koncern farmaceutyczny LifeCodexx z Konstancji przeznaczony jest dla kobiet w 12. tygodniu ciąży lub późniejszym, które są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia defektu chromosomalnego u nienarodzonego dziecka. W szczególności testy mają wskazać, czy dziecko to cierpi na syndrom Downa.

Działacze pro-life podkreślają, że stosownie testu może doprowadzić do powrotu stosowanych na szeroką skalę praktyk eugenicznych w krajach niemieckojęzycznych Europy, gdyż test wykrywając wady genetyczne dziecka, skazuje go na unicestwienie w wyniku aborcji.

Metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn jednoznacznie skrytykował test, zwracając uwagę, że to prosta droga do sztucznej selekcji i eugeniki. „Czy piekielny termin ‘życie niewarte życia’ ma znowu stać się rzeczywistością?” – pyta retorycznie purpurat, nawiązując do pojęcia powszechnie stosowanego przez propagatorów eugeniki w nazistowskich Niemczech.

Przed testem ostrzegła także komisja bioetyczna przy niemieckim episkopacie, zaznaczając, że prowadzi on „masowego unicestwiania niechcianych ludzi”. Na alarm biją także etycy i przedstawiciele organizacji opiekujących się niepełnosprawnymi oraz walczących o prawa człowieka. Wskazują, że z powodu stosowania testu nasilą się praktyki aborcyjne, a dzieciom nienarodzonym odebrane zostanie prawo do życia. Praktyka mówi bowiem, że większość rodziców w przypadku stwierdzenie u ich nienarodzonego dziecka defektu genetycznego decyduje się na aborcję.

PrenaTest ma być komplementarny do stosowanych do tej pory testów inwazyjnych i polegać ma na zbadaniu próbki krwi ciężarnej kobiety. Jak zapowiadają pomysłodawcy testu, w przyszłości ma zostać jeszcze rozwinięty pod kątem wykrywania innych wad genetycznych i „uwolnić społeczeństwo od wszelkiej niedoskonałości”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
wiecej »