Benedykt XVI przybędzie do Libanu, jako posłaniec pokoju – podkreśla abp Camille Zaidan kierujący komisją przygotowującą papieską pielgrzymkę.
Wskazuje on, że największym wydarzeniem podróży do Libanu będzie niedzielna Msza w Bejrucie, na której organizatorzy spodziewają się ćwierć miliona wiernych. Duże oczekiwania budzi też spotkanie z młodzieżą i liderami społeczności muzułmańskiej. Tymczasem w całym kraju trwają przygotowania do papieskiej wizyty.
Kościół w Libanie już od dłuższego czasu przygotowuje się na tę wizytę. Wszystkie parafie prowadzą przygotowanie na poziomie informacyjnym, ale przede wszystkim duchowym. „Od 23 sierpnia ruszyła ogólnokrajowa kampania wprowadzająca w wizytę Ojca Świętego – poinformował abp Zaidan. – Prowadzona jest na ulicach miast i w mediach, a wszystko po to, by uświadomić sobie znaczenie przyjazdu Papieża do Libanu. Chcemy też ukazać cel wizyty Papieża. Prowadzone są duże spotkania modlitewne w różnych częściach kraju. Dziewięć dni przed przybyciem Benedykta XVI do nas będzie prowadzona w parafiach nowenna, która bezpośrednio przygotuje nas na to spotkanie. 12 września w Bejrucie odbędzie się wieczorne spotkanie modlitewne dla muzułmanów i chrześcijan”.
W ramach przygotowań do pielgrzymki przekazywane są m.in. informacje o wizycie, celach tej pielgrzymki, a także są przybliżane główne myśli posynodalnej adhortacji apostolskiej. Abp Zaidan podkreśla, że atmosfera towarzysząca przygotowaniom jest bardzo dobra. „Nawet jeśli są środowiska, jak na przykład salafici, którzy nie są zadowoleni z wizyty Ojca Świętego w Libanie, to jednak ogromna większość muzułmanów z satysfakcją przyjmuje papieską pielgrzymkę do Libanu i wraz z chrześcijanami szykują ciepłe powitanie Papieżowi w naszym kraju” – wskazuje przewodniczący komisji odpowiedzialnej przygotowanie podróży.
„Ta wizyta niesie ze sobą również przekazanie daru pokoju, ponieważ Papież przybywa jako Posłaniec Pokoju. Cieszymy się, że przybywa do nas pomimo tego, że żyjemy w niespokojnej części świata” – podkreśla abp Zaidan. Wskazuje zarazem, że szczególnego przesłania oczekują ludzie młodzi, znajdujący się w trudnej sytuacji braku pracy i perspektyw na przyszłość oraz zagrożenia pokoju.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.