Patriarcha Moskwy i Wszechrusi „posmakował Japonii”, a sam zostawił jej intelektualną strawę dla ducha.
Cyryl nazwał kuchnię japońską bardzo ważną częścią kultury i ambasadorem kraju w świecie. - Jestem po raz ósmy w Japonii, a pierwszy szok doznany pod wpływem japońskiego jedzenia towarzyszył mi w dalekim1969 roku, ale był to zarazem tak pozytywny szok, że do dziś przedkładam dania kuchni japońskiej nad wiele innych kuchni świata - powiedział ostatniego dnia wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Wcześniej duchowny zaprezentował w Tokio japońskie wydania dwóch swoich książek: „Wolność i odpowiedzialność” oraz „I wieczna walka” – opowiadającą o pierwszym rosyjskim mistrzu judo Wasiliju Oszczepkowie. W książce o wolności i odpowiedzialności podkreśla, że jedno musi wiązać się z drugim. Patriarcha jest przekonany, że pojęcia takie jak „wolność”, czy „prawa człowieka” pozostają wspaniałymi wartościami tylko wtedy, gdy człowiek wykorzystuje je w moralnie odpowiedzialnym sposób.
Zwierzchnik rosyjskich prawosławnych powiedział, że dyskusja na temat wolności, praw człowieka i odpowiedzialności jest dziś aktualna nie tylko w Rosji. Obejmuje też Japonię i cały współczesny świat.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.