W senacie czytanie projektu uchwały, której celem jest uczczenie obchodzonej w tym roku 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny, patronki ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych.
„Oddając hołd i szacunek błogosławionej Karolinie Kózkównie Senat Rzeczypospolitej Polskiej czyni to dla uczczenia 25. rocznicy Jej beatyfikacji przez bł. Jana Pawła II, a także wskazania na aktualność postawy Jej życia i przesłania” – czytamy w projekcie. Autorką uchwały jest senator PO Helena Hatka z Gorzowa Wielkopolskiego. Jej celem jest przypomnienie szerokiej opinii publicznej postaci Karoliny, która jest wspaniałym wzorem człowieka zaangażowanego w budowanie wspólnego dobra i gotowego na poświęcenie w obronie wyznawanych wartości.
Z kolei senator Stanisław Hodorowicz podkreśla znaczenie błogosławionej jako autorytetu w sytuacji, w której zależy nam na wychowaniu młodego pokolenia Polaków. Zaznacza, że konieczne jest dziś promowanie takich przykładów wśród młodzieży.
Bł. Karolina Kózkówna była postacią wyjątkową. Dziewczyna urodziła się w podtarnowskiej wiosce Wał-Ruda w 1898 r. w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Miała dziesięcioro rodzeństwa. Pomimo młodego wieku była niezwykle aktywna w lokalnej społeczności. Zajmowała się rozwojem intelektualnym i religijnym wiejskich dzieci, prowadząc dla nich katechezy. Pomagała również w miejscowej bibliotece. To wszystko zostało podkreślone w uchwale, w której możemy przeczytać, że "bł. Karolina, "wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę".
18 listopada 1914 r. szesnastoletnia Karolina poniosła śmierć męczeńską, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Została wyniesiona na ołtarze w 1987 r. przez Jana Pawła II. Jest patronką licznych ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.