Senat przyjął w czwartek jednogłośnie uchwałę, w której oddaje hołd ojcu Stanisławowi Papczyńskiemu - wybitnemu kapłanowi, teologowi, patriocie, założycielowi Zgromadzenia Księży Marianów - pierwszego polskiego zakonu męskiego.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej uznaje błogosławionego ojca Stanisława Papczyńskiego za godny naśladowania wzór Polaka oddanego sprawom ojczyzny. Aktualność jego moralnego i obywatelskiego nauczania uzasadnia przybliżenie postaci Ojca Stanisława współczesnemu pokoleniu Polaków a szczególnie młodzieży - napisano w uchwale.
Senat zaapelował w niej do środowisk oświatowych o popularyzację postaci i dokonań błogosławionego.
Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu w Kotlinie Sądeckiej. Kształcił się w kolegiach jezuickich i pijarskich. Po uzyskaniu wykształcenia wstąpił do pijarów ze względu na maryjny charakter tego zgromadzenia. W 1661 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wychowawca, był cenionym kaznodzieją i nauczycielem retoryki.
Senatorowie podkreślili, że Papczyński poświęcił życie tworzeniu zakonu marianów, służbie Kościołowi i ojczyźnie, a szczególnie ubogim. Przypomnieli też, że sława jego dokonań dla Kościoła i kraju była tak wielka, że Sejm Koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 20 grudnia 1764 roku skierował do Stolicy Apostolskiej petycję o wyniesienie go na ołtarze.
"W ciągu trzystu lat od śmierci, Ojciec Papczyński stał się dla wielu autorytetem moralnym, religijnym i patriotycznym" - zaznaczono w uchwale.
Ojciec Stanisław Papczyński zmarł 17 września 1701 r. W tym roku przypada więc 310 rocznica jego śmierci.
Inicjatorem uchwały był małopolski senator PiS Stanisław Kogut.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.