W śląskich kościołach odbywają się koncerty, po których zbierane są środki na zakup organów dla kościoła w Sachalinie.
Grupa zabrzańskich organistów we współpracy z Fundacją Silesia pro Europa podjęła inicjatywę zbierania środków na zakup organów dla parafii św. Jakuba w Sachalinie w Rosji, gdzie pracują dwaj nasi księża: Tomasz Rafalak z diecezji gliwickiej i Dariusz Świerc z diecezji opolskiej – mówi Piotr Kunce, jeden z organizatorów akcji.
W październiku koncerty zaplanowano w Tworogu i Smolnicy, kolejne będą w Bytomiu Bobrku, Ziemięcicach, Gliwicach i Bojkowie. Wszędzie wystąpi Waldemar Krawiec, nauczyciel Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach. W repertuarze są utwory: J. G. Walthera, J. S. Bacha, J. Ch. H. Rincka, E. Adlera, A. Guilmanta, T. Dubois.
Podobna zbiórka przeprowadzona była już we wrześniu, po koncertach w ramach XVII Zabrzańskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego.
– Dla nas to wielka sprawa, nie mamy organów tylko keyboard. Wszędzie, gdzie w Rosji pojawiły się organy, liturgia stała się piękniejsza, nie mówiąc już o możliwości organizowania koncertów muzyki klasycznej. Dlatego wielkie podziękowania dla pana Piotra Kunce i fundacji diecezjalnej za inicjatywę i pomoc – napisał do nas ks. Tomasz Rafalak.
Terminy koncertów: 28 października o 15.00 – kościół NMP Królowej w Smolnicy, 11 listopada o 18.00 – kościół Świętej Rodziny w Bytomiu Bobrku, 18 listopada o 15.00 – kościół św. Jadwigi w Ziemięcicach i o 19.00 – kościół Chrystusa Króla w Gliwicach, 25 listopada o 17.00 – kościół Narodzenia NMP w Gliwicach Bojkowie i 9 grudnia o 17.00 – kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.