W Zamku Królewskim na Wawelu zaprezentowano odnowiony obraz sławnego malarza Łukasza Cranacha starszego (1472–1553) „Chrystus błogosławiący dzieci”.
Malowidło powstało zapewne ok. 1537 r. W 1922 r. zakupiły go od biskupa Ignacego Dubowskiego z Łucka Państwowe Zbiory Sztuki w Warszawie. W 1928 r. trafił do zamku wawelskiego, który był wówczas reprezentacyjną rezydencją prezydenta RP. Podczas II wojny światowej skonfiskowali je Niemcy. Do Polski wróciło w 1947 r., lecz na Wawel dotarło dopiero w roku 1968.
Namalowany na lipowej desce obraz wymagał od dawna gruntownej konserwacji. – Była ona bardzo trudna, gdyż malowidło było bardzo zniszczone. Warstwa malarska nie bardzo miała się na czym trzymać. Deski podłoża były zdeformowane i zjedzone przez kołatki, znać było pęknięcia – mówi dr Ewa Wiłkojć, która zajmowała się konserwacją obrazu. Przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych specjaliści z PAN, UMK, ASP, SGGW i Muzeum Narodowego w Krakowie przebadali dokładnie obraz. Dokonano m.in. jego komputerowej analizy oraz zbadano ultrasonografem (dzięki czemu dowiedziano się, czy wewnątrz drewna nie ma jakichś pustek).
Potem przystąpiono do ratowania malowidła. – Zakonserwowano i naprawiono deski lipowego podłoża, uzupełniając m.in. ubytki drewna i sklejono pęknięcia – mówi Ewa Wiłkojć. Samo malowidło poddano oczyszczeniu, retuszom kolorystycznym tak, aby zbliżyło się do swojego pierwotnego wyglądu. – Stąd obraz odzyskał żywe barwy – mówi konserwatorka. Dodaje, że w postaci rudobrodego apostoła Cranach sportretował prawdopodobnie samego siebie. „Zaprawdę, wyjąwszy jedynego Albrechta Dürera, mojego krajana, który jest niezaprzeczalnym geniuszem, moim zdaniem, tylko tobie stulecie nasze przyzna pierwsze miejsce w malarstwie” – napisał o tym malarzu współczesny mu humanista Christoph Scheurl, rektor uniwersytetu w Wittenberdze.
Odnowiony obraz oraz wielkoformatowe fotografie pokazujące proces jego konserwacji można oglądać do 5 lutego 2013 r. w Zamku Królewskim na Wawelu w ramach ekspozycji „»Chrystus błogosławiący dzieci« Lucasa Cranacha st. w świetle badań i działań konserwatorskich”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.