Biskup Tawadros II został w niedzielę uroczyście intronizowany w katedrze św. Marka Ewangelisty w Kairze na duchowego zwierzchnika egipskich Koptów. Stanowią oni 6-10 proc. ludności 80-milionowego Egiptu.
W czasie ceremonii z udziałem kilkudziesięciu osobistości religijnych, a także państwowych, w tym egipskiego premiera Hiszama Mohammeda Kandila, który jest muzułmaninem (zaproszenia nie przyjął egipski prezydent Mohamed Morsi), Tawadros otrzymał tiarę i złoty krzyż - patriarsze insygnia oraz zasiadł na tronie św. Marka, założyciela tamtejszego Kościoła. Oprawę uroczystości stanowiły śpiewy i psalmy po arabsku, grecku, angielsku, a także w języku koptyjskim, używanym w liturgii.
Benedykta XVI reprezentował na tych uroczystościach kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Benedykt XVI liczy na pogłębienie ekumenicznych relacji z koptyjskim Kościołem prawosławnym. Zapewnił o tym w przesłaniu, jakie skierował do patriarchy Teodora II. Papież ma nadzieję, że pogłębi się nie tylko współpraca, ale również teologiczny dialog z prawosławnymi Koptami. Przypomina, że o polepszenie relacji z innymi Kościołami starał się już poprzedni patriarcha Szenuda III. Do Kościoła prawosławnego należą niemal wszyscy (97 proc.) chrześcijanie w Egipcie, stanowiący ok. 10 proc. społeczeństwa. Benedykt XVI zauważa, że kierowanie tą wspólnotą religijną w obecnych warunkach nie jest łatwe. Przed patriarchą stają wielkie wyzwania. Dlatego Papież modli się dla niego o niezbędne dary i moc, aby jego posługa przyniosła dobro powierzonym mu ludziom oraz pokój i zgodę w całym społeczeństwie.
60-letni Tawadros został wybrany na Papieża Aleksandrii i Patriarchy Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, jak brzmi oficjalny tytuł duchowego zwierzchnika Koptów, 4 listopada. Nowy patriarcha zastąpił Szenudę III zmarłego w marcu w wieku 88 lat. Kierował on Kościołem koptyjskim od 1971 roku. Cieszył się popularnością i uznaniem wśród wielu chrześcijan, także spoza Kościoła koptyjskiego, oraz wśród wielu muzułmanów. Niektórzy wierni zarzucali mu jednak, że powinien był bardziej zdecydowanie walczyć z dyskryminacją chrześcijan w muzułmańskim Egipcie.
Choć chrześcijańscy Koptowie są rodowitymi mieszkańcami Egiptu i byli tutaj na długo przed przybyciem muzułmanów, dziś są już jedynie niewielką mniejszością. Wciąż jednak pozostają największą wspólnotą chrześcijańską na Bliskim Wschodzie. Padają ofiarą dyskryminacji i prześladowań. Ich sytuacja pogorszyła się po arabskiej wiośnie, która wyniosła do władzy fundamentalistów, dążących do islamizacji kraju.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.