Pobudka na Barbórkę

Górnicze orkiestry obudzą we wtorek rano mieszkańców wielu śląskich osiedli. Poranne koncerty na ulicach z okazji święta górników - Barbórki - to wieloletnia tradycja, kultywowana m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie znajdują się aż cztery kopalnie węgla.

Najstarsza z rudzkich orkiestr działa przy kopalni Bielszowice. Powstała w 1919 roku. Obecnie gra w niej 45 muzyków, w tym pięć kobiet. Najstarszy muzyk ma 78 lat, a najmłodszy 17.

"Nie jest ważne, kto ile ma lat; ważne, że lubimy wspólnie muzykować i chcemy ciągle doskonalić nasze umiejętności. Poza tym najważniejszym celem górniczej orkiestry dętej jest pielęgnowanie górniczych obyczajów i tradycji. Przecież orkiestra działa przy kopalni i jest jej potrzebna" - mówi kapelmistrz bielszowickiego zespołu Zygmunt Kliks.

Oprócz koncertów, udziału w festiwalach i galach muzycy z górniczej orkiestry promują muzykę i uczą młodzież wrażliwości muzycznej. "Od kilku lat prowadzimy audycje muzyczne w bielszowickich szkołach. W czasie takich koncertów prezentujemy orkiestrę, poszczególne instrumenty oraz mówimy o tradycji orkiestr górniczych. W ten sposób staramy się zachęcać młodych ludzi do muzykowania" - wskazał Kliks.

We wtorek po szóstej rano orkiestra zagra koło kopalni w centrum Bielszowic - dzielnicy Rudy Śląskiej. Później wystąpi podczas uroczystej mszy w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, a następnie w uroczystym pochodzie przejdzie do starej i nowej cechowni, gdzie górnicy pokłonią się przed figurą swojej patronki, św. Barbary.

Orkiestra dęta kopalni Pokój zainauguruje Barbórkę uroczystym marszem do kościoła św. Piusa, a o 8.30 będzie grała na placu Niepodległości dla wszystkich mieszkańców dzielnicy Godula. Orkiestra istnieje od 1922 r. Jej powstanie wynikło nie tylko z potrzeby muzykowania, ale i krzewienia polskości. Górnicy sami kompletowali instrumenty, umundurowanie i nuty. Dzisiaj orkiestra liczy 70 muzyków. Najstarszy ma 80 lat - gra na klarnecie. Najmłodsza jest 16-letnia flecistka.

Znane melodie obudzą w Barbórkę również mieszkańców dzielnic Kochłowice i Bykowina, gdzie zagra orkiestra kopalni Halemba-Wirek. Swoją pobudkę muzycy rozpoczną o 6.30 przed siedzibą dawnej kopalni Polska-Wirek, a o siódmej będą na osiedlach w Bykowinie. Później orkiestra uświetni msze barbórkowe w trzech kościołach. W zespole, występującym obecnie w wyłącznie męskim składzie, gra 32 muzyków. Orkiestra istnieje od 1946 r.

Najstarszym muzykiem orkiestry kopalni Halemba-Wirek, i zarazem wszystkich rudzkich orkiestr, jest 80-letni Bernard Królikowski. W orkiestrze dętej gra od 1951 roku. Zaczynał od zespołu założonego wspólnie z kolegami. Do dziś codziennie ćwiczy. Jego muzyczną pasję przejął wnuk, który gra w zespole Pawła Kukiza.

Królikowski podkreśla, że w górniczych orkiestrach grają osoby bardzo młode, ale i zaawansowane wiekowo. Dzięki temu starsi muzycy stają się przewodnikami młodszych kolegów nie tylko w dziedzinie umiejętności muzycznych, ale także w przekazywaniu tradycji i obyczajów. "W orkiestrze najbardziej podoba mi się przyjaźń" - podkreślił nestor rudzkich orkiestr.

Orkiestra drugiej części kopalni Halemba-Wirek - kopalni Halemba - zagra we wtorek rano w dzielnicy o tej samej nazwie. Muzycy staną m.in. przed siedzibą dyrekcji zakładu. O 10.30 górnicy zbiorą się w cechowni przed obrazem św. Barbary. Po modlitwie wraz z załogą kopalni orkiestra przemaszeruje do kościoła Matki Bożej Różańcowej na mszę w ich intencji. Później muzycy zagrają w dwóch innych kościołach.

Rudzkie orkiestry dęte zdobywają nagrody i wyróżnienia na konkursach w całej Europie. Słyną z wysokiego poziomu muzycznego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
3°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
5°C Poniedziałek
noc
wiecej »