Szanse odnalezienia żywych "zerowe"

Wstrzymano poszukiwania osób zaginionych po środowym zderzeniu dwóch statków na Morzu Północnym - poinformowała w czwartek po południu holenderska straż przybrzeżna. Jak oceniono, szanse odnalezienia żywych ludzi są "zerowe".

Samochodowiec Baltic Ace, pływający pod banderą Bahamów, zderzył się w środę wieczorem z cypryjskim kontenerowcem Corvus J. Do kolizji doszło ok. 50 km od Rotterdamu na uczęszczanym szlaku morskim.

"Wstrzymaliśmy (akcję) i nie wznowimy jej jutro" - powiedział agencji AFP rzecznik holenderskiej straży Peter Westenberg. Poszukiwania zostały przerwane około godz. 16.30; wcześniej holenderskie media podawały, że akcja zostanie przerwana wraz z nastaniem zmierzchu.

Na pokładzie Baltic Ace znajdowało się w sumie 24 członków załogi, w tym 11 Polaków. Dwóch Polaków zginęło, trzech jest zaginionych, a sześciu uratowano. Poszkodowani Polacy znajdują się w dość dobrym stanie fizycznym.

II sekretarz ambasady RP w Hadze Janusz Wołosz potwierdził PAP, że w kolizji zginęło pięć osób. "Mamy informację, że po południu wyłowiono ciało piątej ofiary katastrofy. Ofiara została helikopterem przewieziona na lotnisko pod Rotterdamem" - powiedział. Dodał, że nie ma informacji dotyczącej tożsamości tej osoby, zatem nie można jeszcze określić jej narodowości.

Ciała czterech pozostałych ofiar wyłowiono jeszcze w nocy ze środy na czwartek, przed przerwaniem akcji poszukiwawczej z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych. Media informują o występujących wówczas opadach śniegu, niskiej temperaturze i kilkumetrowych falach.

Nie odnaleziono do tej pory sześciu członków załogi; 13 osób udało się uratować.

Pływający pod banderą Bahamów samochodowiec Baltic Ace, który przewoził ponad 1,4 tys. aut, zatonął niemal natychmiast po zderzeniu; jego przyczyny nie zostały ustalone. Według holenderskich mediów Corvus J, choć został uszkodzony, również uczestniczył w akcji ratowniczej.

Właściciele Baltic Ace - firmy Ray Car Carriers Ltd. i Stamco Ship Management - przekazali w komunikacie "najszczersze kondolencje rodzinom tych członków załogi, którzy zginęli w tragicznym wypadku, a także rodzinom zaginionych". Jak dodano, przedstawiciele obu firm planowali w Holandii spotkać się z załogą i członkami ich rodzin, którym zapewniono "wsparcie każdego rodzaju".

Zobacz również: Modlimy się za ofiary katastrofy morskiej

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
8°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
wiecej »