W Krakowie rozpoczynają się obchody stulecia urodzin Jerzego Turowicza (1912–1999), wybitnego publicysty katolickiego, wieloletniego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” (1945–1953, 1956–1999).
W niedzielę 9 grudnia o godz. 10.15 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa na domu przy ul. Sobieskiego 7, gdzie 10 grudnia 1912 r. urodził się późniejszy szef „Tygodnika Powszechnego”. O godz. 12 w Teatrze Słowackiego w ramach Salonu Poezji Anny Dymnej „Wiersze u Turowicza” będą czytać Irena Jun i Krzysztof Zawadzki. Zaśpiewa zaś Anna Szałapak. Zaprezentowany zostanie wybór poezji publikowanych w „Tygodniku Powszechnym” w czasach kierowania nim przez Turowicza.
– Jerzy był wielkim miłośnikiem i znawcą poezji. Czytał ją namiętnie. Jeszcze przed wojną posiadał duży zbiór tomików poetyckich, często z dedykacjami autorskimi – mówi Marek Skwarnicki, poeta, publicysta, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”.
W trakcie niedzielnego salonu w Teatrze Słowackiego Poczta Polska zaprezentuje również znaczek wydany z okazji stulecia urodzin redaktora. Niedzielne obchody zakończy o godz. 18 zorganizowane przez Klub „Tygodnika Powszechnego” spotkanie z bp. Grzegorzem Rysiem (sala konferencyjna „Herbewo”, ul. Lubelska 29).
W poniedziałek 10 grudnia o godz. 9 w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (ul. Bobrzyńskiego 10) odbędzie się uroczyste przekazanie do zbioru tej książnicy biblioteki Jerzego Turowicza.
– Księgozbiór liczy ponad 10 tys. książek, głównie z zakresu filozofii, teologii, historii powszechnej, historii Polski, historii Kościoła, sztuki oraz filologii. To niezwykle cenny dar, który pomoże naszym pracownikom i studentom oraz całej małopolskiej społeczności akademickiej w prowadzeniu badań naukowych – informuje Monika Wiertek, rzecznik uczelni.
O godz. 11.30 zostanie z kolei odsłonięta druga tablica pamiątkowa, tym razem na ścianie kamienicy przy ul. Lenartowicza 3, gdzie redaktor mieszkał w latach 1945–1999. O godz. 17 Mszę św. za duszę Jerzego Turowicza odprawi w Kolegiacie Akademickiej św. Anny kard. Stanisław Dziwisz. Niedzielne uroczystości zakończą się o godz. 18 prezentacją w sali obrad Rady Miasta Kraków książki Witolda Beresia, Krzysztofa Burnetki i Joanny Podsadeckiej „Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie, 1945–1999”.
To nie koniec publikacji na temat życia i dzieł redaktora. Na przyszły rok zapowiadana jest m.in. długo oczekiwana wielka biografia Turowicza pióra Tomasza Fiałkowskiego, wieloletniego redaktora „TP”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.