Zakończyły się wybory samorządowe w Małopolsce. 21 października jej mieszkańcy wybierali w głosowaniu prezydenta Krakowa, burmistrzów miast, wójtów gmin wiejskich oraz radnych: miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
W Krakowie swój głos oddali nie tylko kandydaci na prezydenta m.in. dotychczasowy włodarz miasta prof. Jacek Majchrowski i Małgorzata Wasserman, kandydatka PiS, lecz także prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz i wicepremier Jarosław Gowin.
Według sondaży przeprowadzonych wśród głosujących przez firmę IPSOS prof. Majchrowski mógł uzyskać 43,7 proc. głosów, zaś posłanka Wasserman, 33,6 proc. głosów. Spotkają się więc 4 listopada w II turze wyborów.
Druga tura wyborów odbędzie się także w Alwerni, gdzie dotychczasowy burmistrz Tomasz Siemek zmierzy się z Beatą Nadzieją-Szpilą, w Chrzanowie, gdzie mający największe poparcie Robert Maciaszek, kandydat Koalicji Obywatelskiej, zmierzy się z Krzysztofem Kasperkiem z PiS,w Wadowicach, gdzie dotychczasowy burmistrz Mateusz Klinowski przegrał w I turze z Bartoszem Kalińskim z PiS stosunkiem 35,36 do 47,06 proc. oraz w Rabce, gdzie dotychczasowa burmistrz Ewa Przybyło odpadła po pierwszej turze a do drugiej weszli: Leszek Świder i Rafał Hajdyła.
W wyborach na burmistrza zwyciężyli w I turze m.in.: w Dobczycach Tomasz Suś, który zastąpi Pawła Machnickiego, w Gdowie Zbigniew Woja, rządzący miastem od 2002 r., w Libiążu Jacek Latko, dotychczasowy burmistrz, w Niepołomicach Roman Ptak, dotychczasowy burmistrz, w Nowym Targu Grzegorz Watycha, dotychczasowy burmistrz, w Skawinie Norbert Rzepisko z PiS, dotychczasowy wiceburmistrz, w Sułkowicach Artur Grabczyk, który zastąpi Piotra Pułkę, burmistrzującego od 2006 r., w Trzebini Jarosław Okoczuk, b. wiceburmistrz, który zastąpi p.o. burmistrza Grzegorza Żuradzkiego, w Wieliczce prawdopodobnie Artur Kozioł, dotychczasowy burmistrz, w Zakopanem Leszek Dorula, dotychczasowy burmistrz.
Warto dodać, że po zmianie przepisów, nowo wybrani prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, będą rządzili nie przez 4 lecz przez 5 lat.
Z sondażu IPSOS wynika, że PiS zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego.
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi oficjalne wyniki wyborów najpóźniej w środę, 24 października. Wyniki cząstkowe będą ogłaszane wcześniej.
Co ciekawe, w niektórych gminach Małopolski, głosowanie na wójtów i burmistrzów miało charakter plebiscytu. Ponieważ w każdej z nich zgłosił się tylko jeden kandydat, więc zostanie wybrany wówczas, gdy liczba głosów na tak, przekroczy liczbę głosów negatywnych. Tak było m.in. w Budzowie, gdzie wójtem od 1990 r. jest Jan Najdek, w Makowie Podhalańskim, gdzie burmistrzem od 2001 r. jest Paweł Sala i w Zatorze, gdzie burmistrzem od lutego 2016 r. jest Mariusz Makuch.
Małopolska będzie miała nowego posła w rezultacie wyborów...na Mazowszu. Ponieważ małopolski poseł Rafał Trzaskowski z PO wygrał wybory na prezydenta Warszawy, w Sejmie zastąpi go Jagna Marczułajtis-Walczak.
Frekwencja w województwie małopolskim wyniosła 54,03. spośród 2 milionów 637 tys. uprawnionych do głosowania, w samym Krakowie zaś 56,79 proc. spośród ponad 582 tys. uprawnionych.
W trakcie głosowania pojawiały się problemy. W Krakowie na listach wyborczych swych nazwisk nie odnalazły niektóre z osób, które dopisywały się na listy wyborcze za pośrednictwem platformy internetowej epuap.
W Zakopanem z kolei w jednej z komisji niektórym wyborcom wydawano karty do głosowania do rady miasta przeznaczone dla innego obwodu. Powodem był błąd informatyczny.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.