Reklama

Małopolanie wybierali – II tura w Krakowie

Zakończyły się wybory samorządowe w Małopolsce. 21 października jej mieszkańcy wybierali w głosowaniu prezydenta Krakowa, burmistrzów miast, wójtów gmin wiejskich oraz radnych: miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Reklama

W Krakowie swój głos oddali nie tylko kandydaci na prezydenta m.in. dotychczasowy włodarz miasta prof. Jacek Majchrowski i Małgorzata Wasserman, kandydatka PiS, lecz także prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz i wicepremier Jarosław Gowin.

Według sondaży przeprowadzonych wśród głosujących przez firmę IPSOS prof. Majchrowski mógł uzyskać 43,7 proc. głosów, zaś posłanka Wasserman, 33,6 proc. głosów. Spotkają się więc 4 listopada w II turze wyborów.

Druga tura wyborów odbędzie się także w Alwerni, gdzie dotychczasowy burmistrz Tomasz Siemek zmierzy się z Beatą Nadzieją-Szpilą, w Chrzanowie, gdzie mający największe poparcie Robert Maciaszek, kandydat Koalicji Obywatelskiej, zmierzy się z Krzysztofem Kasperkiem z PiS,w Wadowicach, gdzie dotychczasowy burmistrz Mateusz Klinowski przegrał w I turze z Bartoszem Kalińskim z PiS stosunkiem 35,36 do 47,06 proc. oraz  w Rabce, gdzie dotychczasowa burmistrz Ewa Przybyło odpadła po pierwszej turze a do drugiej weszli: Leszek Świder i Rafał Hajdyła.

W wyborach na burmistrza zwyciężyli w I turze m.in.: w Dobczycach Tomasz Suś, który zastąpi Pawła Machnickiego, w Gdowie Zbigniew Woja, rządzący miastem od 2002 r., w Libiążu Jacek Latko, dotychczasowy burmistrz, w Niepołomicach Roman Ptak, dotychczasowy burmistrz, w Nowym Targu Grzegorz Watycha, dotychczasowy burmistrz, w Skawinie Norbert Rzepisko z PiS, dotychczasowy wiceburmistrz, w Sułkowicach Artur Grabczyk, który zastąpi Piotra Pułkę, burmistrzującego od 2006 r., w Trzebini Jarosław Okoczuk, b. wiceburmistrz, który zastąpi p.o. burmistrza Grzegorza Żuradzkiego, w Wieliczce prawdopodobnie Artur Kozioł, dotychczasowy burmistrz, w Zakopanem Leszek Dorula, dotychczasowy burmistrz.

Warto dodać, że po zmianie przepisów, nowo wybrani prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, będą rządzili nie przez 4 lecz przez 5 lat.

Z sondażu IPSOS wynika, że PiS zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi oficjalne wyniki wyborów najpóźniej w środę, 24 października. Wyniki cząstkowe będą ogłaszane wcześniej.

Co ciekawe, w niektórych gminach Małopolski, głosowanie na wójtów i burmistrzów miało charakter plebiscytu. Ponieważ w każdej z nich zgłosił się tylko jeden kandydat, więc zostanie wybrany wówczas, gdy liczba głosów na tak, przekroczy liczbę głosów negatywnych. Tak było m.in. w Budzowie, gdzie wójtem od 1990 r. jest Jan Najdek, w Makowie Podhalańskim, gdzie burmistrzem od 2001 r. jest Paweł Sala i w Zatorze, gdzie burmistrzem od lutego 2016 r. jest Mariusz Makuch.

Małopolska będzie miała nowego posła w rezultacie wyborów...na Mazowszu. Ponieważ małopolski poseł Rafał Trzaskowski z PO wygrał wybory na prezydenta Warszawy, w Sejmie zastąpi go Jagna Marczułajtis-Walczak.

Frekwencja w województwie małopolskim wyniosła 54,03. spośród 2 milionów 637 tys. uprawnionych do głosowania, w samym Krakowie zaś 56,79 proc. spośród ponad 582 tys. uprawnionych.

W trakcie głosowania pojawiały się problemy. W Krakowie na listach wyborczych swych nazwisk nie odnalazły niektóre z osób, które dopisywały się na listy wyborcze za pośrednictwem platformy internetowej epuap.

W Zakopanem z kolei w jednej z komisji niektórym wyborcom wydawano karty do głosowania do rady miasta przeznaczone dla innego obwodu. Powodem był błąd informatyczny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama