Kardynał u prezydenta

Pokój i sprawiedliwość uzyskuje się na drodze Bożych Przykazań – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego 14 grudnia. Eucharystia z udziałem Bronisława Komorowskiego sprawowana była z okazji 90. rocznicy śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza.

Metropolita warszawski zaznaczył na początku, że nie należy szukać „dziwnych i sztucznych analogii tamtego czasu”, ale z pokorą wobec dzisiejszej rzeczywistości prosić Boga o Miłosierdzie dla nas i dla Ojczyzny.

W homilii kardynał przypomniał, ze prezydentura Narutowicza – pierwszego prezydenta Polski niepodległej, trwała zaledwie parę dni. Padł on ofiarą zamachowca 16 grudnia 1922 r. Jego śmierć zbiegła się z czasem Adwentu, a ten czas to oczekiwanie na Chrystusa, również w sensie refleksji nad własną śmiertelnością. – O tym także myślimy mówiąc „czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny” – przypomniał kard. Nycz i w tym kontekście nawiązał do badań, z których wynika, że co czwarty Polak nie myśli o własnej śmierci. – W wirze współczesnego życia, co czasem jest niepojęte, człowiek zapomina, że przemija, starzeje się – mówił hierarcha. – Dlatego potrzebny jest Adwent jako czas refleksji.

Mówiąc o Adwencie kard. Nycz zwrócił uwagę na dzisiejsze czytania. Bóg mówi w nich jak osiągnąć pokój i sprawiedliwość – uzyskuje się je na drodze Bożych Przykazań. – Życzmy sobie i naszej Ojczyźnie pokoju i sprawiedliwości, od nas zależy czy ten pokój będziemy umieli zagospodarować i wykorzystać, by trwał w naszych sercach cały rok – powiedział.

Mówiąc o tragicznej śmierci prezydenta Narutowicza, metropolita warszawski przypomniał, że takie były trudne początki II Rzeczpospolitej. – To przestroga dla nas tym większa, że działo się to zaledwie 4 lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a my żyjemy w suwerennym, wolnym kraju już od 23 lat, a czasem wydaje się, jakby to były początki – podkreślił hierarcha, wskazując na „nasze wzajemne odnoszenie się do siebie”. – Wydaje się, jakbyśmy niewiele nauczyli się z historii i od Chrystusa – dodał.

Na koniec wspomniał, że prezydent Narutowicz przed śmiercią spotkał się z kard. Aleksandrem Kakowskim i uzyskał jego błogosławieństwo. – Dlatego możemy się dziś modlić o niebo dla niego – dodał. – Niełatwo jest oceniać z zewnątrz konkretnego człowieka, jego postawy, wiarę, przekonania i światopogląd.

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się do katedry św. Jana, gdzie prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty przy grobie prezydenta Gabriela Narutowicza w krypcie.

Bronisławowi Komorowskiemu podczas ceremonii składania kwiatów towarzyszył metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz parlamentarzyści, m.in. Bogdan Borusewicz marszałek Senatu RP, a także przewodniczący SLD Leszek Miller.

Po złożeniu przez prezydenta kwiatów kard. Nycz poprowadził modlitwę w intencji Gabriela Narutowicza. Zebrani w krypcie Archikatedry wspólnie odmówili Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Modlitwę za zamarłych.

Gabriel Narutowicz zginął 16 grudnia 1922 r. w gmachu Zachęty w Warszawie zastrzelony przez powiązanego z endecją malarza i fanatycznego nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego. Był pierwszym Prezydentem II RP. Oficjalnie swój urząd pełnił pięć dni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »