Senat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zgodził się na rozpoczęcie procedury przyznawania honorowego doktoratu Bronisławowi Komorowskiemu. To ta sama uczelnia, której rektor nakazał zdjęcie krzyża w sali posiedzeń senatu.
"Senat przyjął uchwałę, która rozpoczyna procedurę rozpatrywania wniosku o przyznanie doktoratu honoris causa naszej uczelni. Przed nami kolejne formalności, które potrwają kilka miesięcy" - potwierdził w piątek Piotr Kwiatkowski, rzecznik prasowy UKW.
Z inicjatywą przyznania wyróżnienia prezydentowi wystąpiła grupa naukowców z uniwersytetu. Pomysłodawcy chcą nagrodzić zasługi Komorowskiego dla zjednoczenia Europy Środkowo-Wschodniej, a także jego wsparcie dla promowania historii jako nauki.
Procedura, której finałem będzie uchwała o przyznaniu tytułu, trwa zwykle wiele miesięcy, ale władze UKW oceniają, że uroczystość wręczenia mogłaby się odbyć w kwietniu przyszłego roku. W tym czasie przypada doroczne święto uczelni, które tradycyjnie jest okazją do celebrowania honorowych doktoratów.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest najmłodszym szerokoprofilowym uniwersytetem w kraju, w tym charakterze zaczął działalność 1 września 2005 roku. Obecnie jest największą uczelnią w mieście i drugą w regionie kujawsko-pomorskim, zarówno pod względem liczby profesorów, liczby oferowanych kierunków studiów i form kształcenia, jak również pod względem liczby studentów i absolwentów.
Na UKW pracuje 700 nauczycieli akademickich. Wśród nich jest ok. 150 profesorów, w tym ponad 60 tytularnych. Uczelnia oferuje naukę na 30 kierunkach w ponad stu specjalnościach. W ostatnich latach uniwersytet przyjmował na studia około pięć tysięcy studentów rocznie, z czego większość to młodzi mieszkańcy regionu kujawsko-pomorskiego.
Uczelnia dotychczas nadała dziesięć honorowych doktoratów. Wśród wyróżnionych byli m.in. Henryk Mikołaj Górecki, abp Henryk Muszyński, Karol Modzelewski i prof. Michał Kleiber.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.