Jak Karol Wojtyła interpretował Sobór

W Rzymie ukazał się zbiór pism Karola Wojtyły o Soborze Watykańskim II

Staraniem Fundacji Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie opublikowano artykuły i referaty naukowe Karola Wojtyły dotyczące II Soboru Watykańskiego. Książka „Kościół w tajemnicy odkupienia. Interpretacja Vaticanum II” zawiera w sumie trzydzieści cztery tytuły pochodzące z lat 1965-1977. Są to w większości teksty wystąpień metropolity krakowskiego wygłoszone podczas sympozjów naukowych, czy też spotkań odpowiednich komisji episkopatu, zajmujących się wdrażaniem Vaticanum II w życie Kościoła w Polsce. Jedna trzecia z nich jest udostępniona jest po raz pierwszy.

Książka, licząca blisko 500 stron, dzieli się na cztery rozdziały. W pierwszym zatytułowanym „Poznać Sobór” zgromadzono teksty odsłaniające warsztat pracy Ojców soborowych i ekspertów teologicznych nad przygotowywaniem dokumentów oraz teksty omawiające całokształt doktryny Vaticanum II. Drugi rozdział nosi tytuł „Kościół w Chrystusie” i zawiera pisma dotyczące Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium czy też innych dokumentów, które zasadniczo ukazują uczestnictwo Ludu Bożego – duchownych i świeckich – w potrójnej misji Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla. W trzecim rozdziale „Kościół w świecie” zamieszczono teksty dotyczące problematyki zawartej w Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes oraz Deklaracji o wolności religijnej Dignitatis humanae. Czwarty rozdział „Realizacja Vaticanum II” zawiera pisma o charakterze pastoralnym, w których Autor wytycza drogi recepcji Soboru, czyli procesu upowszechniania jego doktryny, i drogi realizacji Vaticanum II, czyli wprowadzenia soborowego nauczania w życie ludzi i kościelnych instytucji.

Do publikacji dołączono słowo wstępne ks. prof. Adama Kubisia, który jako teolog blisko współpracował z kard. Karolem Wojtyłą, wprowadzenie ks. Andrzej Dobrzyńskiego, który opracował to wydanie tekstów, streszczenie w języku angielskim oraz indeksy. Zbiór artykułów i referatów soborowych stanowi cenne uzupełnienie znanej monografii kard. Karola Wojtyły „U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II” opublikowanej w 1972 roku. Zarazem zbiór ten jest pomocą dla właściwej interpretacji doktryny soborowej, o co zabiegał bł. Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu i co stanowi gorącą troskę Benedykta XVI. Warto zaznaczyć, że książka „Kościół w tajemnicy odkupienia” została poprzedzona publikacją kazań soborowych i listów pasterskich Arcybiskupa krakowskiego, pochodzących z lat 1962-1966, pod tytułem „Odnowa Kościoła i świata. Refleksje soborowe”, Kraków-Rzym 2011.

Dystrybucją książki „Kościół w tajemnicy odkupienia zajmuję się Wydawnictwo św. Stanisława BM. Więcej informacji odnośnie tej publikacji można uzyskać w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie (info@jp2doc.org).

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  17.01.2013 14:21
  Karol Wojtyła najpierw pisał sobór a potem go interpretował a SW II to największa katastrofa w dziejach świata.
 • nirs
  17.01.2013 15:53
  Przecież wszyscy widzą jak JP2 interpretował Sobór.
  To co nas otacza w przestrzeni kościelnej jest wynikiem pracy i działań JP2.
  Można śmiało powiedzieć, że JP2 nadał Nowe oblicze Kościołowi - w oparciu o zapisy Soborowe.
 • minore
  17.01.2013 16:45
  Do "katolik"
  Nie pisz proszę że SW II to katastrofa. Sobór jest wynikiem "współpracy" duchownych z Duchem Świętym. To księża, którzy nauki Soboru nie przyjęli i nie zastosowali w swoim życiu( nie chodzi mi tu o Lefebrystów) zepsuli obraz posoborowego Kościoła. Polecam książkę Tomasza Terlikowskiego "Koń trojański w mieście Boga. Pół wieku po Soborze..."
 • pytanie
  17.01.2013 17:22
  A tak przy okazji oceńcie, jak czcił księgę Koranu?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »