W 17 rocznicę śmierci ks. J. Popiełuszki

![][1]W 17. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki przypadającą 19 października, w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu tłumy warszawiaków uczestniczyły we Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji kapelana “Solidarności”. Uroczystej liturgii przewodniczył pomocniczy biskup archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki. [1]: zdjecia/news/popieluszko1.gif

W 17. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki przypadającą 19 października, w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu tłumy warszawiaków uczestniczyły we Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji kapelana “Solidarności”. Uroczystej liturgii przewodniczył pomocniczy biskup archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.

– Celebrujemy dzisiaj zwycięstwo prawdy, miłości i męczeństwa nad kłamstwem, nienawiścią i życiową łatwizną – powiedział w homilii bp Jarecki. Przypomniał, że “pierwszym męczennikiem jest Jezus Chrystus i w jego ślady idą wszyscy męczennicy, łącznie z ks. Jerzym”. Wezwał przy tym, by w życiu kapłańskim, jak również indywidualnym i zbiorowym, “nie zniweczyć przelanej za nas wszystkich krwi męczennika”. – Uda nam się to tylko wtedy, gdy będziemy iść w ślady ks. Popiełuszki i staniemy się ludźmi sprawiedliwymi – dodał. Jego zdaniem ks. Popiełuszkę charakteryzowały cztery cechy: wykraczanie poza przeciętność, żar kapłaństwa, walka ze złem i ucieczka przed nienawiścią. – Powinniśmy dziękować Bogu za męczeństwo ks. Jerzego i pamiętać, że prawda nigdy nie umiera – podkreślił bp Jarecki.

Przed Eucharystią proboszcz żoliborskiego sanktuarium ks. Zygmunt Malacki przypomniał, że kilka dni temu grób ks. Jerzego Popiełuszki nawiedził Prymas Polski. Kard. Józef Glemp powiedział wówczas, że oprawcy chcieli zmusić ks. Jerzego do milczenia. “Ks. Popiełuszko mówił prawdę, mówił o miłości, a miłości nie można zmusić do milczenia” – stwierdził wtedy ks. Prymas. Zaznaczył również, że Bóg dał ks. Jerzemu łaskę podobieństwa do Chrystusa. “Teraz musimy go słuchać” – podkreślił.

W Eucharystii o beatyfiakcję ks. Jerzego Popiełuszki uczestniczyła m.in. matka kapłana – Marianna Popiełuszko oraz jego bracia i siostry. Do żoliborskiego sanktuarium przybyli także prof. Leon Kieres, prezes IPN, marszałek Sejmu poprzedniej kadencji Maciej Płażyński, Marian Krzaklewski, przewodniczący NSZZ “Solidarność” oraz regionalne i zakładowe komisje “Solidarności” z całej Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
23°C Środa
noc
18°C Środa
rano
24°C Środa
dzień
25°C Środa
wieczór
wiecej »