Szef wietnamskich komunistów w Watykanie

Na specjalnej audiencji Benedykt XVI przyjął sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyena Phu Tronga

Spotkanie odbyło się w ramach kilkudniowej wizyty wietnamskiego przywódcy w Europie. Jej celem jest zacieśnienie ekonomicznej i technologicznej współpracy z Zachodem przez ten azjatycki kraj, uważany za jednego z „gospodarczych tygrysów”.

Komentatorzy podkreślają niecodzienność spotkania komunistycznego genseka z Papieżem, który zazwyczaj przyjmuje wyłącznie szefów państw i rządów. Wiadomo jednak, że w krajach takich jak Wietnam pierwszy sekretarz partii ma szczególne znaczenie i to od niego w znacznej mierze zależy polityka wewnętrzna i zagraniczna, także w odniesieniu do Kościoła. Na tym szczeblu doszło w ostatnich latach do pewnego zbliżenia dyplomatycznego ze Stolicą Apostolską, która nawet mianowała tam nie rezydującego nuncjusza.

Nie oznacza to jednak, że sytuacja Kościoła w Wietnamie jest zadowalająca. Zacieśnienie relacji wietnamsko-watykańskich pozwala na łatwiejsze obsadzanie stolic biskupich, a nuncjusz abp Leopoldo Girelli regularnie odwiedza ten kraj. Skądinąd jednak nie brakuje katolikom szykan ze strony komunistycznego państwa dokonującego uwłaszczeniowej transformacji na wzór chiński, często z krzywdą dla obywateli czy wspólnot wierzących.

W Watykanie Nguyen Phu Trong spotkał się także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Dominique’iem Mambertim. Również watykański komunikat prasowy wydany w związku z wizytą podkreśla jej bezprecedensowość. Poinformowano, że „podczas serdecznych rozmów poruszono tematy będące przedmiotem zainteresowania Wietnamu i Stolicy Apostolskiej. Wyrażono także życzenie, aby jak najszybciej znalazły rozwiązanie sytuacje dotychczas nie rozstrzygnięte, z nadzieją na owocne umocnienie trwającej współpracy”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Wtorek
dzień
13°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
10°C Środa
rano
wiecej »