Reklama

Rozpoczęło się święto Chanuka

Główny rabin aszkenazyjski Izraela - Israel Meir Lau, zapalił wczoraj wieczorem pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie pierwszą świecę na chanukowym świeczniku, inaugurując tym samym obchody święta Chanuka. Na placu przed Ścianą Płaczu zebrało się tysiące Żydów. Świecę chanukową zapalono również we wszystkich synagogach w Izraelu, na placach miejskich i budynkach publicznych, w komisariatach i garnizonac

Reklama

Główny rabin aszkenazyjski Izraela - Israel Meir Lau, zapalił wczoraj wieczorem pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie pierwszą świecę na chanukowym świeczniku, inaugurując tym samym obchody święta Chanuka. Na placu przed Ścianą Płaczu zebrało się tysiące Żydów. Świecę chanukową zapalono również we wszystkich synagogach w Izraelu, na placach miejskich i budynkach publicznych, w komisariatach i garnizonach wojskowych oraz domach.

Szczególnym wydarzeniem w tym roku był przyjazd do Jerozolimy delegacji z Nowego Jorku. Przyjechali m. in.: ustępujący burmistrz Nowego Jorku Rudolf Giuliani, burmistrz-elekt - Mike Bloomberg i gubernator Stanu Nowy Jork - George Pataki. Delegacja nowojorska wzięła udział na Placu Syjońskim w mityngu solidarności i protestu przeciw terroryzmowi, oraz w uroczystości zapalenia wielkiego świecznika chanukowego. W wiecu uczestniczyli premier Izraela Ariel Sharon, burmistrz Jerozolimy Ehud Olmert i tysiące mieszkańców Jerozolimy.

Święto chanuka obchodzi się na pamiątkę zwycięskiego powstania żydowskiego, pod wodzą bohaterskiego rodu Machabeuszy, w latach 167-164 przed Chrystusem. Wywołanie przez nich powstania przeciwko zhellenizowanym najeźdźcom syryjskim, gotowość poniesienia ofiary życia, a wreszcie przywrócenie kultu w Świątyni Jerozolimskiej mają szczególne miejsce w historiozofii żydowskiej, tradycji judaizmu i współczesnym wychowaniu patriotycznym w państwie Izrael.

Paradoksalnie jednak obie Księgi Machabejskie - tak ważne w historii i tożsamości narodu żydowskiego - nie weszły do żydowskiego i protestanckiego kanonu Biblii, znalazły się natomiast wśród ksiąg Starego Testamentu w Kościele katolickim. Za Machabeuszy, dzięki podjęciu przez nich zwycięskiej walki w obronie czystości wiary, ukształtowało się radosne święto Chanuka - na pamiątkę odnowienia kultu w zbezczeszczonej uprzednio Świątyni i przypomnienia cudu, gdy znaleziona odrobina czystej (koszernej) oliwy starczyła na podtrzymanie światła lampki oliwnej przez osiem dni, do czasu przygotowania nowej oliwy. Dlatego święto to obchodzi się przez osiem dni i kolejnego dnia zapala się o jedną lampkę lub świecę więcej na specjalnym ośmioramiennym świeczniku, zwanym chanukija. Święto Chanuka obchodzi się w trzecim miesiącu żydowskiego kalendarza - kislew, który wypada w grudniu i często nakłada się na katolickie obchody Bożego Narodzenia. Wymowa tego święta i jego duchowy klimat są także bliskie symbolice Bożego Narodzenia. Znaczenie symboliki światła i oliwy, odnowienie kultu, radość powrotu do świątyni, świadectwo wiary i cuda, czas obchodu obu świąt - to tylko niektóre elementy wspólne obu świętom. Chrześcijanie przypominają sobie w ostatnich latach coraz częściej o tym żydowskim święcie, np. zapalając w niektórych miejscach chanukije. Odbywa się to także w Watykanie. Tradycja chrześcijańska Nowego Testamentu i Kościoła pierwotnego przyjęła i przyswoiła sobie świadectwo wiary i męczeństwa Machabeuszy, których postawa stała się odniesieniem dla wielu chrześcijańskich męczenników w obronie wiary, a także przedmiotem interpretacji Ojców Kościoła, aż do włączenia obu Ksiąg Machabejskich do katolickiego kanonu Pisma Świętego. Dzisiaj postawa wiary i męczeństwo Machabeuszy staje się przedmiotem żydowsko-chrześcijańskich badań naukowych oraz dialogu między chrześcijaństwem a judaizmem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama