Benedykt XVI nazwał zmarłego prymasa seniora kardynała Józefa Glempa "apostołem jedności i zgody". W depeszy kondolencyjnej do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza papież napisał, że sprawiedliwość była fundamentem jego miłości do Boga i człowieka.
"Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci kardynała Józefa Glempa, emerytowanego arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego, Prymasa Polski. Jednoczę się z Tobą, Drogi Bracie, z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce w modlitwie dziękczynienia za życie i pasterski trud tego zasłużonego Sługi Ewangelii" - podkreślił papież w telegramie do kardynała Nycza, rozpowszechnionym przez biuro prasowe Watykanu.
Przypomniał zawołanie biskupie kardynała Glempa: "Dla miłości przez sprawiedliwość" i zauważył, że towarzyszyło mu ono przez całe życie i "wyznaczało sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i kierunki duszpasterskiego działania".
"Był sprawiedliwym w duchu swego patrona św. Józefa i tych, którzy w biblijnej tradycji potrafili wsłuchiwać się w głos Bożego wezwania kierowanego nie tylko do nich osobiście, ale przez nich także do społeczności, do których byli posłani" - napisał Benedykt XVI.
Następnie dodał: "Taka sprawiedliwość, pełna pokornego oddania woli Bożej, była fundamentem jego głębokiej miłości do Boga i człowieka, która była światłem, natchnieniem i mocą w trudnej posłudze przewodzenia Kościołowi w dobie znaczących przemian społecznych i politycznych, jakie miały miejsce w Polsce i w Europie".
"Ta miłość Boga i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedności, a nie rozłamu, zgody, a nie konfrontacji, wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne doświadczenia Kościoła i Narodu" - zaznaczył papież.
Wyraził przekonanie, że kontynuując dzieło kardynała Stefana Wyszyńskiego, w stałej łączności i duchowej więzi z papieżem Janem Pawłem II, "z wielką rozwagą podchodził do rozwiązywania wielu spraw i problemów w życiu politycznym, społecznym i religijnym Polaków".
Benedykt XVI odnotował optymizm, z jakim prymas Glemp patrzył na nowe tysiąclecie, w które wprowadzał wiernych w Polsce.
"W ostatnim etapie życia był doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha" - przypomniał.
Papież zapewnił: "Osobiście bardzo ceniłem jego szczerą dobroć, prostotę, otwartość i serdeczne oddanie sprawie Kościoła w Polsce i na świecie. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie".
***
Również w Wiecznym Mieście zaplanowano modlitwy za zmarłego wczoraj Prymasa Polski.
W najbliższą sobotę (26.01.2013) o godz. 20.00, w Bazylice Santa Maria in Trastevere, Mszę św. w intencji śp. kard. J. Glempa odprawi abp Vincezo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich. Kapłani chcący koncelebrować proszeni są o przyniesienie alby i stuły.
Natomiast w poniedziałek (28.01.2013) o godz. 18.30 Msza św. w intencji śp. Prymasa zostanie odprawiona w kościele św. Stanisława B.M. przy via delle Botteghe Oscure.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.