Papież o zmarłym Prymasie

Benedykt XVI nazwał zmarłego prymasa seniora kardynała Józefa Glempa "apostołem jedności i zgody". W depeszy kondolencyjnej do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza papież napisał, że sprawiedliwość była fundamentem jego miłości do Boga i człowieka.

"Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci kardynała Józefa Glempa, emerytowanego arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego, Prymasa Polski. Jednoczę się z Tobą, Drogi Bracie, z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce w modlitwie dziękczynienia za życie i pasterski trud tego zasłużonego Sługi Ewangelii" - podkreślił papież w telegramie do kardynała Nycza, rozpowszechnionym przez biuro prasowe Watykanu.

Przypomniał zawołanie biskupie kardynała Glempa: "Dla miłości przez sprawiedliwość" i zauważył, że towarzyszyło mu ono przez całe życie i "wyznaczało sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i kierunki duszpasterskiego działania".

"Był sprawiedliwym w duchu swego patrona św. Józefa i tych, którzy w biblijnej tradycji potrafili wsłuchiwać się w głos Bożego wezwania kierowanego nie tylko do nich osobiście, ale przez nich także do społeczności, do których byli posłani" - napisał Benedykt XVI.

Następnie dodał: "Taka sprawiedliwość, pełna pokornego oddania woli Bożej, była fundamentem jego głębokiej miłości do Boga i człowieka, która była światłem, natchnieniem i mocą w trudnej posłudze przewodzenia Kościołowi w dobie znaczących przemian społecznych i politycznych, jakie miały miejsce w Polsce i w Europie".

"Ta miłość Boga i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedności, a nie rozłamu, zgody, a nie konfrontacji, wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne doświadczenia Kościoła i Narodu" - zaznaczył papież.

Wyraził przekonanie, że kontynuując dzieło kardynała Stefana Wyszyńskiego, w stałej łączności i duchowej więzi z papieżem Janem Pawłem II, "z wielką rozwagą podchodził do rozwiązywania wielu spraw i problemów w życiu politycznym, społecznym i religijnym Polaków".

Benedykt XVI odnotował optymizm, z jakim prymas Glemp patrzył na nowe tysiąclecie, w które wprowadzał wiernych w Polsce.

"W ostatnim etapie życia był doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha" - przypomniał.

Papież zapewnił: "Osobiście bardzo ceniłem jego szczerą dobroć, prostotę, otwartość i serdeczne oddanie sprawie Kościoła w Polsce i na świecie. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie".

***

Również w Wiecznym Mieście zaplanowano modlitwy za zmarłego wczoraj Prymasa Polski.

W najbliższą sobotę (26.01.2013) o godz. 20.00, w Bazylice Santa Maria in Trastevere, Mszę św. w intencji śp. kard. J. Glempa odprawi abp Vincezo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich. Kapłani chcący koncelebrować proszeni są o przyniesienie alby i stuły.

Natomiast w poniedziałek (28.01.2013) o godz. 18.30 Msza św. w intencji śp. Prymasa zostanie odprawiona w kościele św. Stanisława B.M. przy via delle Botteghe Oscure.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »