Nie chcą wizyty

![][1]W odpowiedzi na papieskie decyzje dotyczące Rosji tamtejszy Kościół Prawosławny odwołał planowaną na 21 i 22 lutego wizytę kard. Waltera Kaspera w Moskwie. Kardynał zamierza jednak pojechać później. Odpowiedzialny w Moskwie za kontakty z innymi Kościołami metropolita Cyryl napisał do kard. Kaspera, że jego wizyta "w usta [1]: zdjecia/kasper1.jpg (Kard. Walter Kasper)

W odpowiedzi na papieskie decyzje dotyczące Rosji tamtejszy Kościół Prawosławny odwołał planowaną na 21 i 22 lutego wizytę kard. Waltera Kaspera w Moskwie. Kardynał zamierza jednak pojechać później. Odpowiedzialny w Moskwie za kontakty z innymi Kościołami metropolita Cyryl napisał do kard. Kaspera, że jego wizyta "w ustalonym terminie jest niemożliwa". Według cytowanych przez ITAR-TASS źródeł prawosławnych, jest to "uzasadniona prawnie reakcja na jednostronne posunięcia Watykanu, wymierzone przeciwko stanowisku Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego".

Taka reakcja prawosławia na utworzenie przez Stolicę Apostolską normalnych diecezji katolickich w Rosji rozczarowała przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Kaspera. Jego zdaniem protest prawosławnych oparty jest na „wielkim nieporozumieniu”. Dla Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego metropolia jest bardzo potężną, ważną jednostką, natomiast dla Stolicy Apostolskiej jest to posunięcie czysto administracyjne. - Nie zmienia się ani terytorium, ani osoby, ani też ich uprawnienia; zmienia się jedynie nazwa - podkreślił watykański kardynał.

Dodaje także, że nieporozumieniem jest uważanie papieskiej decyzji za akt prozelityzmu i ekspansji.

Kard. Kasper chciał jechać do Moskwy aby omówić z władzami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego dalszą współpracę, która już funkcjonuje na różnych szczeblach. Współpraca ta musi być teraz kontynuowana bez udziału Patriarchatu. Mimo to kard. Kasper wyraził nadzieję, że jego wizyta w Moskwie jest tylko przesunięta i po pewnym czasie będzie możliwe oficjalne spotkanie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
3°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
wiecej »