Czy uczniowie publicznych szkół we Francji będą uczyć się "Historii zjawiska religijnego"? Do tamtejszego ministra oświaty wpłynął taki projekt. Autor projektu - Régis Debray proponuje wprowadzenie nauczania tego przedmiotu zarówno do szkół, jak i instytucji kształcących przyszłych nauczycieli oraz możliwość dokształcania w tym zakresie dla nauczycieli języka francuskiego, historii i filozofii (na
Czy uczniowie publicznych szkół we Francji będą uczyć się "Historii zjawiska religijnego"? Do tamtejszego ministra oświaty wpłynął taki projekt. Autor projektu - Régis Debray proponuje wprowadzenie nauczania tego przedmiotu zarówno do szkół, jak i instytucji kształcących przyszłych nauczycieli oraz możliwość dokształcania w tym zakresie dla nauczycieli języka francuskiego, historii i filozofii (nauczanej w klasie maturalnej). Raport zakłada możliwość współpracy ze szkołami prywatnymi i instytucjami religijnymi (uczelniami katolickimi, Konsystorzem żydowskim, Meczetem Paryskim).
Zdaniem autora, wprowadzenie możliwości "mówienia o religii w świeckiej szkole publicznej byłoby niczym powiew świeżego powietrza dla uczniów i nauczycieli". Miałoby się też ono przyczynić do lepszego zrozumienia konfliktów między wspólnotami i na arenie międzynarodowej.
Zaproszeni przez ministra przedstawiciele różnych religii, w tym katolików i protestantów, wyrazili swoje zadowolenie z podjętej inicjatywy.
Debata nad obecnością religii w szkole państwowej trwa we Francji od 1989 r. i odzwierciedla, zdaniem paryskiego dziennika "La Croix", przemianę "świeckości pełnej negacji" w "świeckość otwarcia i zrozumienia".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.