Do zdecydowanego upominania się o respektowanie równości wszystkich obywateli wobec prawa, zachęcił Jan Paweł II biskupów nigeryjskich przebywających z wizytą "ad limina Apostolorum" w Watykanie. Podczas sobotniej Mszy św. sprawowanej wraz z biskupami Papież powiedział: "W czasie, gdy w niektórych częściach kraju muzułmanie usiłują narzucić wszystkim stanom Federacji Nigeryjskiej swoje rozumienie
Do zdecydowanego upominania się o respektowanie równości wszystkich obywateli wobec prawa, zachęcił Jan Paweł II biskupów nigeryjskich przebywających z wizytą "ad limina Apostolorum" w Watykanie. Podczas sobotniej Mszy św. sprawowanej wraz z biskupami Papież powiedział: "W czasie, gdy w niektórych częściach kraju muzułmanie usiłują narzucić wszystkim stanom Federacji Nigeryjskiej swoje rozumienie prawa islamskiego i odmawiają osobom innej wiary wolności wyznania, usilnie zachęcam was do odważnego i zdecydowanego poruszania tego problemu publicznie."
Zdaniem Ojca Świętego "trzeba przypominać władzom, zarówno lokalnym jak i federalnym, o obowiązku respektowania równości wszystkich obywateli wobec prawa". Papież podkreślił, że "Kościół powinien czynnie angażować się w życie społeczeństwa". "Musi on nieustannie przypominać o obowiązku solidarności, odpowiedzialności obywatelskiej i konieczności przezwyciężania napięć i konfliktów na drodze dialogu i pojednania" - powiedział Jan Paweł II.
W przesłaniu do nigeryjskich biskupów, Ojciec Święty mówił ponadto o wymogach życia wewnątrzekościelnego. "Wszystko co Kościół czyni powinno oznaczać się otwartością, uczciwością i przejrzystością", podkreślił. Przypomniał o konieczności zachowania przez księży autentycznego ubóstwa ewangelicznego i wierności swemu powołaniu. Zaznaczył też, że biskupi są zobowiązani do starannego badania wszystkich przypadków oskarżeń księży o zachowania skandaliczne i podejmowania zdecydowanych kroków, gdyby zarzuty znalazły potwierdzenie. Jan Paweł II wezwał ponadto nigeryjskich biskupów do troski o solidną formację kleru w ich kraju.
Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki, zamieszkanym przez ok. 106 mln osób. Niespełna połowa jej mieszkańców wyznaje islam, ponad 45 proc. - chrześcijaństwo, reszta - religie pierwotne (animizm).
W ciągu ostatnich dwóch lat, w 13 północnych stanach kraju, w większości muzułmańskich, władze lokalne przyjęły islamskie prawo szariatu jako obowiązujące wszystkich mieszkańców niezależnie od ich wyznania. W marcu 2002 roku nigeryjskie ministerstwo sprawiedliwości uznało wprowadzenie szariatu za sprzeczne z konstytucją i wezwało do jego wycofania z wszystkich stanów Nigerii.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.