Kardynał Roger Etchegaray, specjalny wysłannik Jana Pawła II, przewodniczył 5 maja w konkatedrze Patriarchatu Łacińskiego pw. Najświętszego Serca Jezusa w Jerozolimie uroczystej Mszy św. w intencji pokoju w Ziemi Świętej. Wraz z nim koncelebrowali ją: patriarcha łaciński abp Michel Sabbah, delegat apostolski dla Jerozolimy abp Pietro Sambi, kustosz Ziemi Świętej o. Giovanni Battistelli OFM, biskup
Kardynał Roger Etchegaray, specjalny wysłannik Jana Pawła II, przewodniczył 5 maja w konkatedrze Patriarchatu Łacińskiego pw. Najświętszego Serca Jezusa w Jerozolimie uroczystej Mszy św. w intencji pokoju w Ziemi Świętej. Wraz z nim koncelebrowali ją: patriarcha łaciński abp Michel Sabbah, delegat apostolski dla Jerozolimy abp Pietro Sambi, kustosz Ziemi Świętej o. Giovanni Battistelli OFM, biskup pomocniczy patriarchy łacińskiego bp Kamal Hanna-Bathish oraz 40 księży i zakonników.
W kazaniu główny celebrans podkreślił, że tylko pokój - oparty na sprawiedliwości i wzajemnym poszanowaniu równości Izraelczyków i Palestyńczyków - może przynieść przebaczenie i perspektywę dobrego współżycia obu narodów. Wysłannik papieski dodał, że obecność chrześcijan w Ziemi Świętej jest szczególnie ważna, jak może w żadnym innymi miejscu, jako świadectwo dla całego świata chrześcijańskiego. Zachęcił wiernych do zaufania Bogu oraz do wytrwałości w modlitwie i wołaniu o pokój, sprawiedliwość i przebaczenie.
Kaznodzieja przywołał prorocką i mesjańską wizję nowej Jerozolimy jako miasta pokoju, której budowanie jest wezwaniem dla wierzących i ludzi dobrej woli. Zwrócił uwagę, że "nie jest tak, iż ktoś jeden może zagarnąć Jerozolimę, ale że to Jerozolima może ogarnąć wszystkich".
Kardynał wezwał do jak najszybszego rozwiązania konfliktu w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, bez przemocy i z poszanowaniem godności osoby ludzkiej. Zapewnił o modlitwie i trosce Papieża o "święte miejsce Narodzenia Jezusa" oraz przypomniał różne inicjatywy Stolicy Apostolskiej, Kościołów lokalnych i instytucji chrześcijańskich na rzecz i pomocy dla poszkodowanych w konflikcie rozwiązania kryzysu.
Kardynał Etchegaray przekazał także życzenia wielkanocne chrześcijanom wschodnim w Jerozolimie i Ziemi Świętej.
W procesji z darami delegacja młodych katolików niemieckich przekazała na ręce patriarchy łacińskiego lampę pokoju. Przyjechali oni z Altenbergu, aby okazać solidarność miejscowego trzytysięcznego środowiska duszpasterskiego młodych chrześcijan, z Ziemią Świętą i ofiarami konfliktu oraz zapewnić ich o modlitwie w intencji pokoju.
Przed końcowym błogosławieństwem gość z Watykanu wyraził pragnienie odprawienia Mszy św. w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem w ciągu najbliższych dni, zanim powróci do Rzymu, dodając, że ma nadzieję, iż tak się stanie. Jego zdaniem "nabrzmiały i dramatyczny konflikt zmierza ku końcowi".
Kard. Etchegaray przybył do Ziemi Świętej na początku minionego tygodnia z polecenia Ojca Świętego, aby podjąć działania na rzecz rozwiązania kryzysu w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem oraz konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Spotkał się z prezydentem Izraela Mosze Kacawem, przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem oraz ze zwierzchnikami Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Wszystkim swym rozmówcom przekazał papieskie orędzia i wezwania do budowania pokoju i sprawiedliwości.
Osobno odbył szereg konsultacji z franciszkańską Kustodią Ziemi Świętej, łacińskim patriarchą Jerozolimy i delegatem apostolskim w tym mieście.
Izraelskie władze wojskowe nie zgodziły się, jak dotychczas, na przybycie kardynała do Betlejem i Bazyliki Narodzenia Pańskiego, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Budynki te od 2 kwietnia otoczone są przez wojsko izraelskie, a w środku ukrywa się obecnie około 130 Palestyńczyków, w tym kilkudziesięciu uzbrojonych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.