Reklama

Blisko, coraz bliżej

Przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, działających w Wielkiej Brytanii zobowiązali się w obecności królowej do wspólnej pracy na rzecz jedności. Byli wśród nich katolicy i anglikanie. Porozumienie podpisano na zamku w Windsorze obecności królowej Elżbiety II. Podpisy pod dokumentem złożyli: prymas Kościoła Anglii (anglikańskiego), arcybiskup Canterbury George Carey, katolicki arcy

Reklama

Przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, działających w Wielkiej Brytanii zobowiązali się w obecności królowej do wspólnej pracy na rzecz jedności. Byli wśród nich katolicy i anglikanie. Porozumienie podpisano na zamku w Windsorze obecności królowej Elżbiety II. Podpisy pod dokumentem złożyli: prymas Kościoła Anglii (anglikańskiego), arcybiskup Canterbury George Carey, katolicki arcybiskup Westminsteru kard. Cormac Murphy-O'Connor, pastor Tony Burnham, moderator (przewodniczący) Kościołów Wolnych i pastor Esme Beswick, reprezentujący najmniejsze wspólnoty wyznaniowe na wyspach.

Porozumienie rozpoczyna się cytatem z Listu św. Pawła do Efezjan, zawierającego wezwanie do "jedności Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój" (Ef 4, 3) i podkreśla wspólną wiarę w Trójjedynego Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Następnie przywódcy religijni zobowiązują się stale poszukiwać wspólnego zrozumienia chrześcijańskiego orędzia zbawienia oraz pracować na rzecz "widzialnej jedności" swych Kościołów. Zobowiązują się także do "wspólnej modlitwy, poszukiwań i pracy dla jedności i posłannictwa Kościoła" oraz do mówienia jednym głosem, gdy tylko jest to możliwe.

- Droga ekumeniczna, którą przeszliśmy, jest poważna – podkreślił podczas uroczystości katolicki arcybiskup Westminsteru Murphy-O’Connor. Z kolei anglikański Prymas Anglii abp Carey zauważył, że Kościoły są jeszcze wprawdzie rozdzielone jako instytucje, ale w ostatnich dziesięcioleciach dokonało się ogromne zbliżenie między nimi. W krótkiej wypowiedzi dla BBC tuż przed podpisaniem dokumentu abp Carey powiedział, że wierzy w powstanie zjednoczonego Kościoła na ziemi, ale nie nastąpi to za jego życia.

Katolicki kard. Murphy-O’Connor apeluje od pewnego czasu o zniesienie Prawa zakazującego monarsze dziedziczącemu tron poślubiania osoby wyznania katolickiego. W wypowiedzi dla stacji telewizyjnej Skynews kardynał powiedział, że przepis ten nie odpowiada dzisiejszym czasom na świecie i w samej Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem prawo to dyskryminuje nie tyle katolików, ile rodzinę królewską, gdyż przyszły monarcha powinien mieć prawo poślubić kogo zechce. Kardynał zauważył, że książę Wilhelm - przyszły dziedzic tronu, teoretycznie może w przyszłości ożenić się z hinduską lub buddystką, ale nie z katoliczką. "Jest to nienormalne i sądzę, że należy z tym skończyć" - powiedział arcybiskup Westminsteru.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama