Parafiada tuż, tuż

Ok. 4 tys. młodych sportowców z blisko 20 państw weźmie udział w Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w dniach 23-29 czerwca w Warszawie. Na spotkanie, które ma charakter sportowo- kulturalno-religijny, przyjedzie ok. 700 polskich dzieci ze Wschodu. Parafiada, organizowana już od 14 lat, ma także wymiar ekumeniczny - jej uczestnikami są prawosławni i protestanci. Organ

Ok. 4 tys. młodych sportowców z blisko 20 państw weźmie udział w Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w dniach 23-29 czerwca w Warszawie. Na spotkanie, które ma charakter sportowo-kulturalno-religijny, przyjedzie ok. 700 polskich dzieci ze Wschodu. Parafiada, organizowana już od 14 lat, ma także wymiar ekumeniczny - jej uczestnikami są prawosławni i protestanci. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Potrójny charakter międzynarodowej imprezy można streścić w trzech słowach: stadion, teatr i świątynia. W zawodach sportowych biorą udział grupy podzielone ze względu na wiek i płeć. Są to reprezentanci swoich środowisk: parafii, szkół czy świetlic, którzy przez cały rok biorą udział w programie Stowarzyszenia Parafiada.

Rywalizacja między zespołami ma uczyć dzieci i młodzież zasad fair-play - podkreśla dyrektor i twórca Parafia o. Józef Joniec, pijar. W sportowych szrankach stają też osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie grup.

Nadmiar energii, wyzwolonej przez sportowe emocje, dzieci i młodzież mogą zużyć w programach kulturowo-oświatowych.

Dla młodych sportowców przygotowano szereg konkursów: plastycznych, literackich, muzycznych oraz konkursy wiedzy olimpijskiej i biblijnej. Będzie też możliwość wykazania się wiedzą o św. Faustynie. Wszyscy ci, którzy czują, że mają talent, mogą zaśpiewać podczas konkursu piosenki religijnej, kabaretowej lub turystycznej.

Spotkanie zgromadzi głównie dzieci i młodzież z niewielkich miejscowości - prawie 60 proc. uczestników Parafiady to mieszkańcy wsi. To właśnie dla nich i dla gości zagranicznych, przeznaczony jest program promocji "małych ojczyzn". Sportowcy będą mogli zareklamować regiony, z których pochodzą. Tradycyjnie już dla wszystkich przewidziana jest wycieczka po Warszawie.

Koszt pobytu polskich dzieci ze Wschodu, głównie z Ukrainy, Łotwy, Litwy, Estonii, Białorusi i Mołdawii, pokrywa Stowarzyszenie Parafiada. Stowarzyszenie otrzymuje niewielkie dotacje z Senatu, z Ministerstwa Edukacji Narodowej i "Wspólnoty Polskiej". Oprócz tego organizatorzy poszukują sponsorów, by dzieci ze Wschodu mogły przyjechać do Polski. Temu też służy aukcja dzieł najmłodszych artystów, która odbędzie się 24 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Czwartek
dzień
10°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »