Papieskie intencje modlitewne na luty

Ogólna: "aby rodziny migrantów, zwłaszcza matki, były wspierane i otaczane opieką w trudnościach". Misyjna: "aby ludność obszarów objętych wojnami i konfliktami mogła zacząć budować pokojową przyszłość".

Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych dwie intencje: ogólną i misyjną.

Pierwsza z nich to: „Aby rodziny migrantów, zwłaszcza matki, były wspierane i otaczane opieką w trudnościach. Papież często daje wyraz swej trosce o los ludzi zmuszonych żyć z dala od rodzinnego kraju. Każdego roku powraca do tej sprawy przy okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców. Przed sześciu laty, 14 stycznia 2007 r., jego tematem były właśnie rodziny. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ich bolesną sytuację przeżyła już Święta Rodzina z Nazaretu, która musiała uchodzić przed prześladowaniem do Egiptu.

„Ważne jest, by migrantom i ich rodzinom zapewnić pieczę przez specjalną ochronę ustawodawczą, prawną i administracyjną, a także sieć usług i ośrodków pomocy oraz struktur opieki społecznej i duszpasterskiej. Pragnąłbym, aby w niedługim czasie udało się uregulować przepływ migrantów i ogólnie ruchy migracyjne ludności, z korzyścią dla całej rodziny ludzkiej, poczynając od podjęcia konkretnych środków sprzyjających legalnej migracji i łączeniu rodzin, przy czym szczególną opieką otoczone zostaną kobiety i dzieci. Albowiem również w rozległej dziedzinie migracji międzynarodowej w centrum uwagi powinien być zawsze człowiek. Jedynie poszanowanie godności ludzkiej wszystkich migrantów z jednej strony, a z drugiej uznanie przez nich samych wartości społeczeństwa, które ich gości, umożliwiają prawidłową integrację rodzin w systemach społecznych, ekonomicznych i politycznych krajów przyjmujących emigrantów”.

Ojciec Święty wskazał, że rodzina migrująca stanowi bogactwo, o ile jest szanowana i nie rozdziela się jej, ale może być zjednoczona i pełnić swą misję „kolebki życia oraz środowiska, które jako pierwsze przyjmuje i wychowuje osobę”. Pozdrawiając Polaków, Papież nawiązał do przypadającej wtedy Ewangelii i przytoczonej w niej zachęty Maryi, by działać zgodnie z nauczaniem Chrystusa:

„Dzisiaj modlimy się za emigrantów i uchodźców. We Mszy św. wspominamy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej i polecenie Matki Bożej: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (J 2, 5). Niech Jej słowa będą zachętą dla rodzin emigrantów, uchodźców i dla nas wszystkich, zwłaszcza w trudnych chwilach życia, gdy szukamy prawdy i Bożej pomocy”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
21°C Czwartek
noc
17°C Czwartek
rano
wiecej »