W dniach 26 lutego-9 marca sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK)
dr Konrad Raiser odwiedzi Laos, Tajlandię, Mianmar (dawną Birmę) i Pakistan.
(foto)
Głównym celem tej pierwszej w dziejach wizyty sekretarza generalnego Rady w tym regionie będzie poznanie na miejscu sytuacji miejscowych chrześcijan, stanowiących tam nieznaczne mniejszości wśród buddystów lub muzułmanów oraz wyrażenie im solidarności przez międzynarodową rodzinę ekumeniczną - stwierdza komunikat prasowy ŚRK, ogłoszony w Genewie 24 lutego.
Pierwszym krajem na trasie dr Raisera będzie w dniach 26-27 bm. Laos. "Ubóstwo i braki w zakresie opieki zdrowotnej i wychowania to tylko niektóre z wielu problemów, z jakimi ma do czynienia ten rządzony przez komunistów kraj, odczuwający jeszcze skutki wojny w Wietnamie [do r. 1975 - KAI] i który niedawno zaczął wprowadzać zasady gospodarki rynkowej" - głosi oświadczenie ŚRK.
Kościoły, które jeszcze w niedawnej przeszłości były tam postrzegane jako agenci Zachodu, obecnie rozpoczęły nowy etap stosunków z władzami. Podczas pobytu w stolicy kraju - Vientiane gość z Genewy będzie rozmawiał z kierownictwem partii komunistycznej i rządu, z przywódcami buddyjskimi i Kościoła katolickiego oraz odwiedzi szpital prowadzony przez mnichów buddyjskich.
Od 27 bm. do 2 marca dr Raiser będzie przebywał w Tajlandii. Chociaż wspólnota chrześcijańska jest tu również niewielka, w kraju tym odbywa się wiele wydarzeń ekumenicznych i mają tu swe siedziby liczne organizacje misyjne, a wkład miejscowych Kościołów do rozwoju społecznego jest powszechnie uznawany. W Bangkoku sekretarz generalny ŚRK spotka się z przywódcami buddyzmu, islamu i Kościoła katolickiego, a w Chiangmai odwiedzi ośrodek rehabilitacyjny dla ofiar AIDS. Ponadto przewidziane są jego rozmowy z wykładowcami i studentami wydziału teologicznego Uniwersytetu Payap, gdzie odbędzie się także niedzielne nabożeństwo słowa Bożego, podczas którego wygłosi on kazanie.
Mianmar, rządzony od 1988 przez wojskowych - trzeci etap podróży w dniach 3-5 marca - przeżywa poważne trudności gospodarcze, społeczne i napięcia etniczne, a wolność religijna jest tu mocno ograniczona. Już sam fakt udzielenia wizy wjazdowej sekretarzowi generalnemu organizacji chrześcijańskiej oceniany jest jako zasadnicza zmiana w stosunkach między państwem a miejscowymi Kościołami. W głównym protestanckim seminarium teologicznym w Rangunie pastor spotka się z wykładowcami i studentami, do których wygłosi odczyt. Ponadto będzie rozmawiał z wysokimi przedstawicielami rządu wojskowego, z miejscowymi przywódcami buddyjskimi oraz odwiedzi ośrodki edukacyjne dla niewidomych i głuchoniemych.
Jako ostatni K. Raisera będzie gościł w dniach 7-9 marca Pakistan - kraj o większości muzułmańskiej, ale sprzymierzony ze Stanami Zjednoczonymi i z międzynarodową koalicją antyterrorystyczną. Sytuacja miejscowych chrześcijan jest tu bardzo trudna, gdyż wielu ekstremistów islamskich utożsamia ich z Zachodem i nieraz atakowali oni kościoły, szpitale i szkoły chrześcijańskie i poszczególne osoby. W Lahore gość z Genewy spotka się z miejscowymi przywódcami chrześcijańskimi i weźmie udział w uroczystym otwarciu nowych pomieszczeń Krajowej Rady Kościołów i w nabożeństwie ekumenicznym w katedrze protestanckiej. Będzie też rozmawiał w Islamabadzie z przedstawicielami władz państwowych i organizacji pozarządowych oraz z przywódcami muzułmańskimi.
Wśród 342 Kościołów i rad Kościołów, należących obecnie do Rady, 87 pochodzi z Azji (przy czym region ten obejmuje także Australię i Nową Zelandię, ale bez Oceanii, stanowiącej odrębną jednostkę terytorialną). W krajach, które odwiedzi K. Raiser, działa łącznie 8 Kościołów i rad, będących członkami ŚRK.
«« | « |
1
| » | »»