Polityka musi mieć zasady

Polityka winna się kierować zasadami prawa naturalnego - przypomina papież.

„Czy Unia Europejska jest wzorem pojednania?”. To pytanie pojawia się w tytule wczorajszego kongresu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Spotkanie zorganizowały ambasady Francji i Niemiec przy Stolicy Apostolskiej w 50-lecie – jak to określono – „przyjaźni francusko-niemieckiej w służbie Europy”. Chodzi o rocznicę Traktatu Elizejskiego, który podpisali 22 stycznia 1963 r. w Paryżu prezydent Francji Charles de Gaulle i kanclerz Niemiec Konrad Adenauer. Przesłanie w imieniu Papieża skierował do uczestników kongresu watykański sekretarz stanu.

Już przed podpisaniem tego „traktatu przyjaźni” obaj mężowie stanu przez udział w „Mszy pojednania” w katedrze w Reims we Francji wskazali, że „polityka nie opiera się na zasadach, jakie może sobie dać sama z siebie” – przypomina kard. Tarcisio Bertone. Podkreśla on, iż „naturalne prawo moralne, wpisane przez Stwórcę w ludzkie serce, oraz wartości i prawa człowieka ukształtowane przez Ewangelię stanowią podstawę polityki stojącej naprawdę na służbie sprawiedliwości i pokoju oraz rozwoju całej rodziny ludzkiej. Na tej podstawie działalność polityczną winno się prowadzić także w przyszłości, aby to, co wspólnie osiągnięto, nie było podważane nowymi wyzwaniami i krótkowzrocznymi interesami partykularnymi czy nie zostało nawet porzucone. Pokój jest zadaniem, które pozostaje i winno być wypełniane wciąż na nowo” – dodaje kardynał sekretarz stanu w papieskim przesłaniu na obchody 50-lecia francusko-niemieckiego traktatu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • kl
  08.02.2013 22:12
  Oto dwanaście wartości posła Johna Godsona:

  1. Traktuj Politykę jako służbę - Żyć to służyć.
  2. Bierz odpowiedzialność - nie czekaj by ktoś inny to zrobił.
  3. Wszystko co robisz - rób, dobrze i należycie.
  4. Nie lekceważ małych rzeczy- bądź wierny w małych rzeczach.
  5. Dotrzymuj danego słowa i obietnic wyborczych (jeżeli jest to niemożliwe, powiedz o tym szczerze).
  6. Bądź otwarty i dostępny dla mieszkańców.
  7. Postępuj z innymi tak jak byś chciał by inni postępowali z Tobą.
  8. Bądź uczciwy w ocenianiu innych; a zwłaszcza oponentów - szanuj swoich oponentów.
  9. Mów dobrze o wszystkich, a źle o nikim.
  10. Nie odpłacaj złem za zło.
  11. Nie broń się - to Bóg będzie Cię bronił.
  12. Codziennie proś Boga o jego wyposażenie: odwagę, by móc umieć podejmować trudne decyzje, mądrość i prowadzenie, by wiedzieć jak postępować oraz miłość, by kochać innych nawet kiedy jest to trudne.
 • pkl
  09.02.2013 11:01
  Prezydent Włoch Giorgio Napolitano, niegdyś przez kilkadziesiąt lat członek kierownictwa partii komunistycznej, przyznał na łamach watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano", że ideologia, w którą wierzył, poniosła klęskę

  W artykule w sobotnim numerze gazety 87-letni, ustępujący w maju, szef państwa włoskiego podkreślił: "Oczywiście niemożliwością było to, by czyjejś uwadze - z wyjątkiem wąskich nostalgicznych kręgów teoretyków i zażartych ekstremistów w polityce - umknęło historyczne potwierdzenie porażki komunistycznych systemów ekonomicznych i społecznych".

  Napolitano, który działał we włoskiej partii komunistycznej od 1945 roku do lat 80., nazwał upadek komunizmu "obaleniem rewolucyjnej utopii, zawierającej obietnice emancypacji społecznej i wyzwolenia człowieka". Jak zauważył, te obietnice na koniec "zamieniły się w swoje przeciwieństwo".

  Prezydent Włoch w swych rozważaniach dotyczących polityki ocenił, że "po upadku komunizmu przetrwała natomiast ideologia konserwatywna, przyjmując coraz bardziej rysy 'fundamentalizmu rynku' ". To zaś, w jego opinii, "zakwestionował" globalny kryzys finansowy, który zaczął się w 2008 roku.

  Refleksje Napolitano zamieszczone w "L'Osservatore Romano" przedrukowano ze zbioru esejów i artykułów opublikowanego z okazji 70. urodzin przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kardynała Gianfranco Ravasiego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  4°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »