Reklama

Zdrowotne propozycje prof. Glińskiego

Dostępność usług stomatologicznych dla dzieci, większa przejrzystość w tworzeniu listy leków refundowanych, dofinansowanie z budżetu najdroższych procedur - to niektóre propozycje zmian w systemie zdrowotnym kandydata PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotra Glińskiego.

Reklama

Prof. Gliński przedstawił na poniedziałkowej konferencji prasowej dr. hab. nauk medycznych Krzysztofa Krajewskiego-Siudę jako swego eksperta ds. zdrowia.

Gliński ocenił, że obecny kryzys systemu ochrony zdrowia wynika z wieloletnich zaniechań i dlatego wymaga reformy.

Jako na pilne do rozwiązania, wskazał na problemy kolejek do specjalistów i zadłużenia szpitali. W tym kontekście kandydat PiS na premiera zaproponował nowy model funkcjonowania lekarzy rodzinnych i opieki geriatrycznej oraz zmianę w wycenie świadczeń zdrowotnych. "Zmiana sposobu płacenia na podstawową opiekę zdrowotną mogłaby przynieść poprawę, a więc płacenie za aktywność lekarza, a nie za samo bycie" - tłumaczył.

Za konieczne uznał też wprowadzenie powszechnej dostępności usług stomatologicznych dla dzieci; stworzenie sieci szpitali (pomysł zakłada m.in., że działające w jednym regionie szpitale będą ściśle ze sobą współpracowały - wspólnie zamawiały leki i sprzęt, a także nie dublowałyby swych usług - to miałoby dać oszczędności); wprowadzenie większej przejrzystości w tworzeniu listy leków refundowanych. Zaproponował też dofinansowanie z budżetu szczególnie kosztownych procedur.

Krajewski-Siuda przedstawił reformy, które powinny być zrealizowane w dalszej perspektywie. Opowiedział się za pozostawieniem NFZ (postulat likwidacji funduszu znajduje się w programie PiS - PAP), ale chciałby umożliwić wybór ubezpieczyciela; jego propozycja zakłada działanie konkurujących ze sobą funduszy.

Ekspert zaproponował również wprowadzenie trzech filarów ubezpieczeń. W pierwszym część obowiązkowej składki byłaby zarządzana przez NFZ i konkurujące ze sobą fundusze. Środki trafiałaby m.in. na podstawową opiekę zdrowotną, opiekę ambulatoryjną, refundację leków.

Drugi filar obejmowałby procedury specjalistyczne, kliniczne, programy lekowe, leczenie psychiatryczne. Częścią składki w tym filarze zarządzałby wyłącznie NFZ.

Trzeci filar - według założeń Krajewskiego-Siudy - zawierałby ubezpieczenia dodatkowe.

Ekspert ds. zdrowia rządu technicznego postulował ponadto, by szpitale zostały spółkami non-profit oraz zastąpienie systemu ordynatorskiego systemem konsultanckim, co umożliwiłoby wolny wybór lekarza w szpitalach.

Krajewski-Siuda zaproponował też powołanie Narodowego Funduszu Promocji Zdrowia, który współfinansowałby programy samorządów dotyczące promocji zdrowia i profilaktyki.

W grupie ekspertów współpracującej z kandydatem PiS, oprócz Krajewskiego-Siudy, są ekonomiści Krzysztof Rybiński i Witold Modzelewski oraz prof. Ewa Leś, która zajmuje się polityką rodzinną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama