Trybunał miłosierdzia

O zadaniach i działalności Penitencjarii Apostolskiej mówi ks. prał. Krzysztof Nykiel w rozmowie z Radiem Watykańskim.

RV: Czym jest Penitencjaria Apostolska?
Ks. Krzysztof  Nykiel: - Najprościej mówiąc, Penitencjaria Apostolska jest jednym z trybunałów Stolicy Apostolskiej. Jej uprawnienia dotyczą wyłącznie forum wewnętrznego (sumienia), tzn. ukrytego obszaru relacji między Miłosiernym Bogiem a penitentem. Dykasteria nasza udziela „rozgrzeszeń”, „dyspens”, „łask”, „unieważnień” i „zamian”. Penitencjarii Apostolskiej zostało powierzone także udzielanie odpustów. Penitencjaria Apostolska jest więc organem służącym spowiednikom i penitentom. Słusznie można ją nazwać „Trybunałem Miłosierdzia”, ponieważ jej główną misją jest pomaganie w procesie pojednania z Bogiem i z Kościołem wiernego, który znalazł się w sytuacji nie dającej się pogodzić z jego wiecznym zbawieniem.

Do kogo jest adresowany XXIV Kurs dotyczący forum wewnętrznego?
- Każdego roku, w okresie Wielkiego Postu, który jest szczególnym czasem nawrócenia i szczerego powrotu do Boga Ojca bogatego w miłosierdzie, Penitencjaria Apostolska organizuje swoistego rodzaju kurs, nazwałbym go warsztatami, dla kapłanów spowiedników oraz diakonów, którzy w danym roku przyjmą święcenia kapłańskie. W tegorocznym kursie uczestniczy ponad 500 kapłanów i diakonów z pięciu kontynentów. W większości są oni studentami na papieskich uczelniach w Rzymie.

Jakich zagadnień będzie dotyczył kurs?
- Na spotkaniu zostaną poruszone tematy z teologii moralnej, etyki, prawa kanonicznego oraz w tym zakresie, który dotyczy Sakramentu Pokuty. Będą to również kwestie dotyczące procedur Penitencjarii Apostolskiej w konkretnych przypadkach, czyli kiedy i jak odwoływać się do Penitencjarii Apostolskiej. Dlatego też w każdym dniu kursu wiele miejsca poświęcamy na dyskusje panelowe, gdzie jest miejsce na pytania i odpowiedzi. Penitencjarii zależy, aby Sakrament Pokuty był należycie celebrowany, aby nie było nadużyć w żadnej mierze, żeby uwrażliwić kapłanów, a zwłaszcza diakonów, że w Sakramencie Pokuty dochodzi do niezwykłego, wyjątkowego spotkania człowieka z Bogiem, który sprawia, że przywrócona mu zostaje na nowo godność dziecka Bożego.

Jakie cele stawia sobie Penitencjaria Apostolska organizując w tym roku kurs dla spowiedników?
- Organizowanie corocznego kursu dla spowiedników wynika z wieloletniego doświadczenia i z przekonania, że właściwe podejście wiernych do Sakramentu Pojednania wynika z nauczania Kościoła w tej materii, ale także z postawy kapłanów, którzy winni mieć świadomość, że są depozytariuszami tej drogocennej, niezastąpionej tajemnicy Bożego Miłosierdzia, którego wierni doświadczają w Sakramencie Pokuty.
W tym względzie pozwolę sobie przywołać słowa skierowane przez Papieża Benedykta XVI w marcu 2012 r. do uczestników XXIII Kursu dla Spowiedników. Jego Świątobliwość przypomniał wówczas wszystkim o znaczeniu Sakramentu Pojednania dla życia wiary, wskazując wyraźnie zarówno na ustawiczną potrzebę należytego przygotowania teologicznego, duchowego i kanonicznego spowiedników, aby mogli pełnić tę posługę, jak i przede wszystkim na zasadniczy związek między sprawowaniem Sakramentu a głoszeniem Ewangelii.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
1°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
7°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »