Z Danutą Ciszek, prezesem oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie, organizatorem VII Forum Nauczycieli i Wychowawców „Szkoła dziś i jutro. W poszukiwaniu sensu wychowania” rozmawia Joanna Sadowska.
Joanna Sadowska: Jakie są największe zagrożenia szkoły?
Danuta Ciszek: – Jest ich wiele, a w ostatnich 15 latach zaszła ogromna rewolucja w świecie, w którym żyjemy. Zmieniły się światopoglądy, nastąpił relatywizm poglądów, do tej pory uznawanych za fundamenty i to naruszyło znacząco podstawy w zakresie wychowania. Modele nie są tak stabilne, jak kiedyś. Dla szkoły zagrożeniem jest postępująca przez lata reforma oświaty. Bo jeśli dostosowujemy się do kryteriów obowiązujących w Europie i świecie tak szybko jak obecnie, to zatracamy to, co dla nas było fundamentem i wartością, a wybieramy to, co nie zawsze jest nam właściwe i w naszym społeczeństwie odpowiednie. I ludzie się w tym gubią – i rodzice i nauczyciele. Zmiany zachodzą za szybko i przygotowanie merytoryczne, i materialne nie nadąża za nimi.
Jakie więc antidotum?
– Trzeba zawsze być człowiekiem i mieć na uwadze osobę nad rzeczami i sprawami. Po drugie, solidny namysł – nie można bez refleksji przyjmować różnych rzeczy i też trzeba się bronić przed rzeczami, które są w nadmiarze i rozpraszają uwagę. Trzeba skupić się na zasadniczych celach wychowania.
Forum wskaże też pewne rozwiązania…
– To jest tylko dotknięcie zagadnienia. Tego typu tematyka, mimo że tak ważna, nie była jeszcze podejmowana. Tak więc dobieraliśmy zagadnienia forum i gości specjalistów, aby padły odpowiedzi na stawiane pytania i mamy nadzieję, że uczestnicy uzyskają jak najlepszą wiedzę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.