Reklama

Targi dobrej książki

Co najlepiej "idzie" na Targach Książki Katolickiej w Warszawie?

Reklama

Książki o papieżu Franciszku, publicystyka religijna znanych dziennikarzy, pozycje popularyzujące Biblie i koleje edycje Pisma Świętego, klasyka literatury chrześcijańskiej, sporo świadectw znanych osobistości życia publicznego oraz publikacje na temat egzorcyzmów i magii - tak pokrótce przedstawia się oferta prezentowana na XIX Targach Wydawców Katolickich. W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie swoje wydawnictwa prezentuje od czwartku do niedzieli ponad 140. wystawców. KAI wespół z wydawnictwem "m" oferuje książki z tekstami papieża Franciszka.

Potentaci wystawiają ok. stu pozycji, mniejsze wydawnictwa - zaledwie po kilka. Jest z czego wybierać, choć w tym roku może brakuje bezdyskusyjnego bestselleru. Nic więc dziwnego, że o każdej porze w Arkadach Kubickiego jest pełno kupujących, którzy skwapliwie korzystają z atrakcyjnych zniżek. Np. najlepszą biografię siostry Faustyny, autorstwa Ewy Czaczkowskiej, można kupić za 20 zł.

Krakowskie wydawnictwo "m" przyjechało do Warszawy z 90 tytułami. Są wśród nich dwie książki prezentujące nauczanie kardynała Jorge Mario Bregoglio, czyli obecnego papieża, wydane razem z KAI: "Kwiatki papieża Franciszka" i "Chciałbym Kościoła ubogiego, dla ubogich".

Maryla Kania, dyrektor ds. promocji wydawnictwa "m" jest dumna z drugiego wydania "Biblii Warszawsko-Praskiej", wzbogaconego 121 ilustracjami Gustava Dore`a, nawiązującymi do XIX wydawnictw biblijnych. Druga edycja "Biblii" ukazała się jeszcze z błogosławieństwem Jana Pawła II.

Pomocą dla duszpasterzy i rodziców może okazać się seria "Zagrożenia wiary", w której ukazały się dotychczas książki o. Aleksandra Posackiego TJ i Roberta Tekielego.

Według Maryli Kani bestsellerem może się stać książka redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy" Pawła Lisickiego pt. "Kto zabił Jezusa". Jest to dziennikarskie śledztwo prowadzone na podstawie różnych hipotezach na temat śmierci Jezusa.

Różnorodną ofertę prezentuje również Edycja Świętego Pawła z Częstochowy, która oprócz książek poleca bardzo ciekawe gry komputerowe dla dzieci pt. "Noe" i "Dawid". Mogę one być znakomitym prezentem na Pierwszą Komunię św. - zachwala ks. Tomasz Lubaś, dyrektor wydawnictwa.

Ks. Lubaś poleca również serię unikatowych przewodników pt. "Szlaki papieskie", z których ostatnio ukazał się tom 4, pt."Beskid Żywiecki". Przewodniki, jak zauważa szef wydawnictwa, zachęcają do uprawiania turystki w stylu Karola Wojtyły. Autorce, Urszuli Własiuk, dzięki mrówczej pracy, udało się ustalić wiele najdrobniejszych nawet szczegółów. "To jest doskonałe opracowanie. Nikt tak nie udokumentował podróży i wypraw Karola Wojtyły" - dopowiada Agnieszka Madejska z Edycji Świętego Pawła.

Z poważniejszych tytułów Edycji św. Pawła na uwagę zasługuje "Elementarz teologii ciała według Jana Pawła II", autorstwa Pawła Kopyckiego. Zainteresowaniem czytelników cieszy się nadal autobografia nawróconej modelki Ani Golędzinowskiej, pt. "Ocalona z piekła". Księża pauliści polecają także trylogię antymagiczną "Ankar" Małgorzaty Nawrockiej.

Wydawnictwo "Fronda" oferuje serię książek brytyjskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Ten "pisarz paradoksu" jest nadal poczytny, nie przestaje być aktualny, choć tworzył w pierwszej połowie XX w. - rekomenduje Tomasz Rowiński, sekretarz redakcji wydawnictwa "Fronda".

Poczytnością cieszy się również seria wywiadów pt. "Lustra", będąca publicystyką na styku religii, kultury i polityki. Dotychczas ukazały się wywiady z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, Bronisławem Wildsteinem i Cezarym Gmyzem.

Najlepiej się sprzedaje "Katolicki pomocnik towarzyski", czyli jak pojedynkować się z ateistą. "To był strzał w dziesiątkę" - ocenia red. Rowiński.

W dziedzinie wybitnej literatury teologicznej uwagę zwraca oferta Wydawnictwo KUL i karmelitańskiej oficyny "Flos Carmeli". KUL rozpoczął wiekopomną edycję "Opera omnia" Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, natomiast karmelici, na przypadającą w 2015 r. pięćsetną rocznicę urodzin św. Teresy z Avila, przygotowują nową edycję pism wielkiej mistyczki.

Jak powiedział KAI tłumacz, o. Wojciech Ciak OCD, nowy przekład był konieczny, gdyż poprzednie tłumaczenie, dokonane pod koniec XIX w. przez biskupa Henryka Piotra Kossowskiego, bardzo się zestarzało. Z siedmiu tomów dzieł św. Teresy z Avila zostały przetłumaczone i wydane już trzy. Jako największe osiągnięcia mistyki chrześcijańskiej, są one aktualne i ważne po dziś dzień. Odczytanie na nowo św. Teresy może być dla nas bardzo owocne. Św. Teresa pokazuje, że modlitwa to nie tylko praktyka pobożnościowa, ale proces, który uruchamia głębię intelektualną i duchową człowieka.

Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "Adam" zdążyła przygotować na targi książkę Stefana Budzyńskiego i ks. prof. Stanisława Urbańskiego pt. "Sokółka i inne cuda eucharystyczne nie tylko w Polsce". Nadspodziewanie dobrze sprzedaje się książka sędziwego, emerytowanego arcybiskupa lubelskiego Bolesława Pylaka pt. "Św. Józef - patron na nasze czasy". Dodrukowana została też stara pozycja bp. Zbigniewa Kraszewskiego pt. "Tajemnica życia wiecznego. 100 dowodów na życie pozagrobowe" oraz książka biblisty, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego, ks. prof. Ryszarda Rumianka pt. "Śladami Jezusa".

Pozycją teologiczną z wyższej półki jest, jak rekomenduje red. Stefan Budzyński, książka pt. "Mistycy i wizjonerzy", autorstwa francuskiego dominikanina Françoise Marii Dermine`a.

Wydawnictwo "Prohibita" na trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej zdołało wydać homilie upamiętniające tragicznie zmarłych, wygłoszone w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela w latach 2010-2013. Homilie opracował i przygotował do druku Marian Piotr Romaniuk.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama