Od rana, w całej Polsce odbywają się etapy diecezjalne XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
mat. pras. XVII edycja Konkursu, przebiega pod hasłem "Od wiary Abrahama do wiary Kościoła"i obejmuje Księgę Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem.
Do konkursowych zmagań na tym poziomie, przystępują uczestnicy z ponad 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie wzięło udział 30 tys. osób.
Eliminacje są przeprowadzane w całym kraju. Za ich realizację odpowiadają specjalnie powołani koordynatorzy diecezjalni. Forma przeprowadzenia tego etapu, wszędzie wygląda tak samo. Na podstawie testu pisemnego, siedmioro najlepszych awansuje do części ustnej, by rywalizować o znalezienie się w trójce, która będzie reprezentowała swoją diecezję podczas dwudniowego finału Konkursu, w Niepokalanowie (w dn. 3-4 czerwca 2013).
XVII edycja Konkursu, przebiega pod hasłem "Od wiary Abrahama do wiary Kościoła"i obejmuje Księgę Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz
z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem. Do wiary Abrahama odwołuje się sam św. Paweł, wskazując ją jako wzór dla chrześcijan (Rz 4). Studium cykli poszczególnych patriarchów (Rdz 12-50) w aspekcie ich wiary i w kontekście żywej wiary Apostoła Narodów, głoszonej z mocą wspólnocie chrześcijańskiej w stolicy Imperium Romanum (List do Rzymian) pozwoli uczestnikom na odkrywanie dynamizmu wiary, która staje się źródłem optymizmu i entuzjazmu chrześcijan wszystkich czasów – zauważa ks. Wróbel, przewodniczący komisji konkursowej i autor pytań.
Diecezjalne etapy Konkursu, odbywają się jednocześnie w tym samym dniu, w całej Polsce i wpisują się w przeżywany w tym czasie, V Ogólnopolski Tydzień Biblijny, obchodzony w tym roku pod hasłem „Panie, wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym” (J 11, 27).
W tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii Konkursu, zaproponowano uczestnikom sięgnięcie do najnowszego przekładu Pisma Świętego Towarzystwa Świętego Pawła (Biblia Paulistów). Tekst ten, będący owocem kilkunastoletniej pracy specjalistów z zakresu lingwistyki i biblistyki zawiera rozbudowane wprowadzenia, przypisy i odnośniki tekstualne. Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu pozwoli uczestnikom Konkursu na porównanie go z wieloma „osłuchanymi” passusami pochodzącymi z najbardziej znanej Polakom i wielce zasłużonej Biblii Tysiąclecia oraz umożliwi w ten sposób dynamiczną percepcję Słowa Bożego - mówią organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".
Nagrodami w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, jest kilkanaście indeksów na różne kierunki studiów, m.in.: dziennikarstwo, filozofię, historię, kulturoznawstwo, nauki o rodzinie, historię sztuki czy teologię. Fundują je uczelnie katolickie i świeckie w całym kraju, wśród nich, KUL, UKSW, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Szczeciński, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a od tego roku, także Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Ponadto, finaliści mają szansę wygrania pielgrzymek zagranicznych i innych, ciekawych upominków od sponsorów.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.