Gwardia Szwajcarska przyjmie 35 nowych "żołnierzy papieża".
Podczas uroczystej ceremonii 6 maja w Watykanie zostanie zaprzysiężonych 35 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Tradycyjnie już na dziedzińcu św. Damazego będą ślubowali, że będą służyć papieżowi Franciszkowi „wiernie, uczciwie i z honorem”. Jak poinformowała Gwardia Szwajcarska 24 kwietnia, 28 nowych gwardzistów pochodzi z niemieckojęzycznych kantonów Szwajcarii, sześciu – z kantonów francuskojęzycznych i jeden z kantonu włoskojęzycznego.
Na uroczystość w Watykanie przybędzie prezydent Szwajcarii Ueli Maurer, a ze strony watykańskiej abp Giovanni Angelo Becciu, sekretarz do spraw ogólnych Kościoła.
Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 roku. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 roku. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534).
Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.