Na co dzień często zamknięci są w czterech ścianach. Te trzy dni są dla nich wielkim świętem. Mogą wyjść ze swoich domów i dobrze się bawić.
Joanna Kunowska jest mamą 25-letniego Jędrka. Chłopiec ma porażenie mózgowe, nie siedzi, nie mówi. Pani Joanna jest też prezesem Stowarzyszenia „Podzielmy się uśmiechem”, którego głównym celem jest stworzenie w Radomiu ośrodka dziennego pobytu dla dzieci niepełnosprawnych. – Dla nich życie zamknęło się w czterech ścianach, ponieważ na warsztaty terapii zajęciowej się nie nadają. Są skazani na rodziców i znajomych, jeśli tacy przychodzą. Mój syn ma bardzo dużo kolegów, ponieważ skończył integracyjną szkołę – mówi pani Joanna.
Radomskie Dni Godności rozpoczęła Msza św., której w radomskiej farze przewodniczył bp Henryk Tomasik. Orkiestra wojskowa poprowadziła barwny korowód na plac Corazziego. Tu uczestników powitał prezydent Andrzej Kosztowniak. Zanim niepełnosprawnym przekazał klucze do miasta, powiedział: – Jakiś czas temu odbyłem krótką podróż do Niemiec. Tam oglądałem przepiękną placówkę, w której uczą się dzieci niepełnosprawne od najmłodszych lat po swoją dorosłość. Pierwszy raz w życiu brałem udział w lekcji nauki tych młodych ludzi. Wtedy zrozumiałem pewną potrzebę. Od początku lat 90. w Radomiu jest inicjatywa dużego grona rodziców, by powstała w naszym mieście szkoła dla osób niepełnosprawnych. Ze swoimi współpracownikami już dzisiaj pracuję nad taką formułą i chciałbym, żeby to marzenie się ziściło.
– Ja o takiej placówce myślę od lat – mówi pani Joanna. Jej marzeniem jest, by jeszcze w tym roku powstała szkoła, w której będą mogły znaleźć swoje miejsce niepełnosprawne dzieci, które, jak podkreśla, są kochane i najbiedniejsze. Uważa, że organizacja Dni Godności jest bardzo potrzebna. – To są trzy dni, kiedy one żyją, m.in. tak jak moje dziecko, które zamknięte w czterech ścianach, wychodzi, spotyka znajomych, pozdrawiają go. Od razu widać na jego twarzy taką dumę.
Dni Godności zorganizowało Radomskie Forum Integracyjne, którego członkami są przedstawiciele instytucji samorządowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Koordynatorem imprezy był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.