Certyfikat "Obiektu bez barier" przyznany Sejmowi jako przyjaznemu osobom niepełnosprawnym przekazał we wtorek marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie prezes stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.
W briefingu w Sejmie po wręczeniu certyfikatu wzięli udział także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda i przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sławomir Piechota (PO).
Kompleks budynków sejmowych został wyróżniony m.in. za podjazd do mównicy w sali posiedzeń, specjalne windy, dostosowane dla niepełnosprawnych toalety, platformy schodowe w budynkach sejmowych i na dziedzińcu, pochylnie na terenie przed gmachem oraz wyprofilowane chodniki i obniżone krawężniki. Część udogodnień została wprowadzona podczas remontu budynku Sejmu w 2008 r.
Schetyna powiedział, że certyfikat "Obiektu bez barier" zawiśnie w jego gabinecie, by stanowić wzór dla kolejnych pokoleń posłów i dla Senatu, "bo tam, jak słyszę, jest jeszcze troszkę do zrobienia". Podziękował też b. marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu oraz szefowi Kancelarii Marszałka Sejmu Lechowi Czapli za działania na rzecz przystosowania Sejmu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Pawłowski ocenił, że polski parlament "jest jednym z najlepiej dostosowanych parlamentów w Europie". Zaznaczył, że dzięki temu jest dostępny nie tylko dla niepełnosprawnych posłów, ale także osób z niepełnosprawnością, które chcą Sejm zwiedzić.
"Wszyscy dochodzimy do niepełnosprawności z wiekiem. Gdy słabiej widzimy, słabiej słyszymy, słabiej chodzimy. Dlatego warto, byśmy Polskę budowali tak, aby każdy mógł bezpiecznie wyjść z domu i uczestniczyć w życiu publicznym" - powiedział Piechota.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji działa na rzecz osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i opiekunów - dąży do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością, działa na rzecz budowania świadomości obywatelskiej, wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.