W tym roku katarzynki i cała Warmia uroczyście obchodzą 400. rocznicę śmierci bł. Reginy Protmann. To pierwsza błogosławiona z Warmii.
Jest to doskonała okazja ku temu, aby dokładnie poznać postać pierwszej błogosławionej z Warmii, jej niezwykłą duchowość i umiłowanie Boga. Jubileuszowej Eucharystii w bazylice mniejszej pw. św. Katarzyny w Braniewie przewodniczył bp Jan Styrna, ordynariusz diecezji elbląskiej. Homilię wygłosił metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Mówił o wkładzie katarzynek w rozwój Warmii i uświęcenie tego regionu, który również dzięki temu zgromadzeniu otrzymał tytuł Świętej Warmii. Dziś, poprzez zmiany, które nastąpiły po II wojnie światowej, zgromadzenie swą działalnością objęło również inne części świata. – Od św. Katarzyny nauczyła się być chrześcijanką rzetelną, radykalną. Była przekonana, że wielkość świętości, to jest najlepsza droga do reformy własnego życia religijnego i życia w kościele – mówi abp Ziemba.
– Dla nas jest to wielka radość z tego, że mamy założycielkę, która tak ukochała Warmię, Boga i człowieka. Myślę, że jest dla nas wielkim wyzwaniem, aby jej posłannictwo kontynuować, odnowić charyzmat i nim żyć. Aby być świadkami miłości i wiary, jakim była ona. Przygotowanie tej uroczystości jeszcze raz uświadomiło nam, jaki wielki wkład ona wniosła w życie Warmii i kościoła, kim była i jaką misję nam pozostawiła. Jest to znak, jak żyć jako kobieta konsekrowana, w pełni odpowiedzialności, w oddaniu się i wsłuchiwaniu się w to, do czego Bóg nas zaprasza. Musimy usłyszeć krzyk Boga w dzisiejszym człowieku, żeby odpowiedzieć na to, do czego nas wzywa, by usłyszeć człowieka w opuszczeniu, niewierze, odrzuceniu wartości i zaprzeczaniu temu, co jest prawdziwe – mówi s. Natalia Śliwa CSC. Po Mszy św. odbyło się oratorium poświęcone bł. Reginie Protmann „Światło, które nie może zgasnąć”, wykonane przez połączone chóry wraz z orkiestrą Camerata Viva.
Z okazji tegorocznego jubileuszu, s. Kamila Leszczyńska CSC wraz z ks. Dariuszem Sonakiem napisali książkę pt.: „Światło, które nie może zgasnąć”. Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży, ale na pewno z pożytkiem może sięgnąć po nią każdy. W Muzeum Warmii i Mazur otwarto wystawę „Bł. Regina Protmann i jej dzieło – wkład sióstr katarzynek w dziedzictwo kulturowe Warmii”. – Katarzynki od 1995 r. to mój ukochany temat – mówi Małgorzata Okulicz, autor scenariusza i kurator wystawy. Wystawę można oglądać na olsztyńskim zamku do 18 sierpnia br.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.