Abp Tomasi: priorytet dla praw człowieka

"Ludzie znaczą mniej niż rzeczy przynoszące zyski tym, którzy sprawują polityczną, społeczną czy ekonomiczną władzę". Tę gorzką prawdę, przypomnianą przez Papieża Franciszka 1 maja, zawarł w swoim wystąpieniu na forum ONZ abp Silvano Tomasi.

Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji w Genewie wziął udział w debacie na temat „Międzynarodowe korporacje a prawa człowieka”, zorganizowanej na 23. sesji Rady Praw Człowieka.

Watykański dyplomata podkreślił, że wciąż mamy przed oczami dramatyczne wydarzenia z 24 kwietnia z Dhaki, gdzie ponad 1100 osób zginęło w wyniku zawalenia się budynku fabryki tekstyliów. Wydarzenie to potwierdziło, że globalizacja przyniosła z sobą poważne problemy społeczne, które mają swoje międzynarodowe źródła i wymagają współdziałania korporacji międzynarodowych dla ochrony podstawowych praw człowieka.

Abp Tomasi wskazał, że w encyklice Caritas in veritate Benedykt XVI przypomniał o odpowiedzialności zarówno wielkich korporacji, jak i lokalnych producentów za nie respektowanie praw pracowniczych. Wydaje się, że konieczny jest „bardziej kompleksowy i przemyślany konsensus dotyczący odpowiedzialności korporacji w społeczeństwie”. Poszukiwanie takiego konsensusu powinno doprowadzić do równowagi między odpowiedzialnością ponoszoną przez rządy krajów i przez prywatne korporacje.

Stolica Apostolska przypomina o odpowiedzialności międzynarodowych korporacji i wielkich przedsiębiorstw za przestrzeganie praw człowieka. Ich własne regulacje mogą przyczynić się do jeszcze większego szacunku i promocji tych praw. Każda firma, w zależności od jej wielkości i liczby zatrudnionych pracowników, a także kraju, w którym działa, powinna wspierać, szanować i zabezpieczać te prawa.

Watykański przedstawiciel w Radzie Praw Człowieka zwrócił się także z apelem o wprowadzanie, promowanie i wymianę pożytecznych, innowacyjnych działań, tak w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Winny one sprawić, że umacnianie poszanowania praw człowieka stanie się priorytetem dla każdej korporacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
9°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »