Talibowie prowadzą rozmowy z Iranem

Afgańscy talibowie wysłali delegację na rozmowy z Iranem - potwierdził talibski rzecznik w poniedziałek. Może to sugerować, że Iran chce zostać mediatorem w rozmowach między talibanem a władzami w Kabulu, mających na celu zakończenie afgańskiego konfliktu.

W emailu przesłanym w poniedziałek rzecznik talibów Kari Jusuf Ahmadi napisał, że emisariusze talibskiego biura politycznego spotkali się w weekend z przedstawicielami władz Iranu, a odrębna grupa afgańskich duchownych islamskich przybyła na konferencję religijną w Teheranie.

Jest to wydarzenie bezprecedensowe, zważywszy, że wyznający sunnizm talibowie od dawna postrzegani byli jako wrogo nastawieni do szyickich duchownych rządzących Iranem - zauważa agencja AP.

Ahmadi oświadczył również, że polityczne skrzydło talibów będzie przyjmowało zaproszenia na konferencje, co zdaniem AP może sygnalizować, że bezowocne dotychczas wysiłki w celu wynegocjowania zakończenia konfliktu w Afganistanie mogą ruszyć z miejsca.

Rozmowy pokojowe dotychczas kilkakrotnie się załamywały. W ostatnim czasie talibscy bojownicy rozpoczęli gwałtowną ofensywę wymierzoną w obiekty rządowe i afgańskie siły bezpieczeństwa, wspierane już tylko w niewielkim stopniu przez wojska międzynarodowej koalicji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Poniedziałek
  dzień
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »