Koalicyjna niezgoda ws. MdM

PSL chce, by program Mieszkanie dla młodych, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, objął też rynek wtórny, a także młodych ludzi mieszkających w małych miastach i na wsi - powiedział w środę szef klubu ludowców Jan Bury.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program Mieszkanie dla młodych.

"Zaproponujemy, jako klub parlamentarny PSL, by ten program rozszerzyć i dać szanse także ludziom młodym mieszkającym na wsi. Jak wiemy z danych statystycznych, w ciągu najbliższych kilkunastu lat prawie dwa miliony ludzi ma się przenieść z miast na wieś" - podkreślił Bury na konferencji prasowej w Sejmie.

Szef klubu PSL dobrze ocenił rządowy program, dodał jednak, że będzie lepszy po wprowadzeniu "oczekiwanych przez młodych ludzi" poprawek. Zapowiedział też, że PSL je złoży w trakcie prac nad projektem ustawy.

"Nie może być tak, że projekt ustawy dotyczy tylko młodych ludzi w wielkich miastach. (...) Chcemy go rozszerzyć na całe młode pokolenie i wszystkich młodych ludzi w Polsce" - przekonywał.

Według Burego ustawa powinna objąć także mieszkania z rynku wtórnego, a także mieszkania komunalne. Jak mówił, wiele młodych rodzin, które są uboższe, mogłoby w ramach tego programu skorzystać z mieszkań komunalnych należących do miasta czy gminy.

Na wcześniejszej konferencji głos na temat programu zabrał minister transportu Sławomir Nowak. Jak podkreślił, dzięki wsparciu rządu projekt umożliwi budowę mieszkań także w mniejszych miejscowościach. "Nic nie stoi na przeszkodzie, by w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dużego dewelopera, ludzie stworzyli spółdzielnię w celu zbudowania minimum domu dwumieszkaniowego" - powiedział.

Program Mieszkanie dla młodych ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc.

Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Pomoc państwa obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m kw.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-3°C Piątek
wieczór
-4°C Sobota
noc
-7°C Sobota
rano
-4°C Sobota
dzień
wiecej »