Merkel świadczy nie-codziennie?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel próbuje odpierać krytykę, że kierowana przez nią partia CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) nie jest dostatecznie chrześcijańska, ani katolicka. "CDU pozostaje wierna chrześcijańskiemu wizerunkowi człowieka, nie rości sobie jednak pretensji aby być jedyną reprezentacją chrześcijan czy katolików” - powiedziała Merkel w rozmowie z jednorazowo wydanym magazynem „Credo”.

"Jeśli większość społeczeństwa nie wynosi chrześcijaństwa z domu, wówczas żadna partia nie może go uczynić chrześcijańskim, bo to może sprawić tylko rodzina i Kościoły" – słowa pani kanclerz przytoczyła niemiecka agencja katolicka KNA. Zdaniem Angeli Merkel coraz większą sekularyzację społeczeństwa trzeba przyjąć jako szansę, gdyż w tej sytuacji trzeba „na nowo wyjaśniać wiarę i Kościół”. Jest to również nowym zadaniem dla chrześcijan, aby „innym mówili o swojej wierze”. – Swoją wiarę trzeba wyrażać z pewną radością – jednak w polityce nie można tego czynić codziennie - powiedziała Merkel.

W rozmowie z „Credo” kanclerz Niemiec mówiła też o swojej wierze, której nie zmienił piastowany przez nią urząd. Jej osobiste życie wiarą, to modlitwa i czytanie oraz rozważanie tekstów religijnych. Przyznała, że do kościoła chodzi rzadko, gdyż – jak wyjaśniła - każde jej publiczne pojawienie się zwraca uwagę, zatem „nie chce zaburzać ludziom spokoju niedzielnego poranka”.

Magazyn „Credo” jest jednorazową publikacją wydaną z okazji Roku Wiary. Nakład pisma, dołączonego bezpłatnie do kilku największych tytułów gazet, wynosi milion egzemplarzy. Wydawcami, we współpracy z watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano”, są biskup diecezji Eichstätt, Gregor Maria Hanke oraz pisarz i publicysta Peter Seewald. Publikacja została sfinansowana wyłącznie ze składek.

- Chcielibyśmy, aby ta publikacja stała się impulsem dla mediów katolickich – określił cel „Credo” Peter Seewald w rozmowie z KNA. Jego zdaniem Kościół katolicki, korzystając z mediów, powinien bardziej zatroszczyć się o tych ludzi, którzy nie w każdą niedzielę chodzą do kościoła. Dlatego „Credo” ma profil wyraźniej katolicki, jak również został tak zredagowany, żeby jego przesłanie katolickie dotarło do każdego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • micked
  20.06.2013 13:14
  Pani kanclerz "do kościoła chodzi rzadko, gdyż każde jej publiczne pojawienie się zwraca uwagę"

  To co ma powiedzieć Papież, który w kościele pojawia się codziennie, a również zwraca swoją osobą uwagę...
 • olka
  20.06.2013 19:23
  "chrześcijan CZY katolików" - czy to znaczy, że my katolicy to już chrześcijanami, według Babci Merkel nie jesteśmy? Nie rozumiem tego rozróżnienia...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  wiecej »