Zrobiło się gorąco. Na ulicach mniej samochodów. Do tego stopnia, że na wjeździe do Katowic nie muszę stać w tradycyjnym korku. Widać, że już wakacje…
Zaraz? Jakie wakacje? W tym roku koniec roku szkolnego dopiero za tydzień! A więc skąd te pustki?
Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp Francis Chullikatt, podczas spotkania grupy roboczej na temat zrównoważonego rozwoju zwrócił uwagę na problemy z edukacją w świecie. Wedle przytoczonych przez niego statystyk około miliarda ludzi na świecie nie potrafi czytać ani pisać. „To wstyd dla rządów, światowych przywódców i społeczności międzynarodowej. Sytuacja ta wymaga postawienia prawa do powszechnej edukacji w centrum naszych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju” – stwierdził.
U nas jest lepiej? Pewnie tak. Tyle że system edukacji od lat jest sukcesywnie niszczony. I jak tak dalej pójdzie, problem analfabetów i półanalfabetów ze świadectwami ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej i dyplomami wyższych uczelni będzie dotyczył także naszego społeczeństwa.
Przesadzam? Jakiś czas temu jeden z instytutów zajmujących się badaniem społecznymi zaprosił mnie do testów sprawdzających moje umiejętności. Między innymi umiejętność czytania ze zrozumieniem. Problem w tym, że tekst – jakiś manifest w sprawie obrony zwierząt – napisał (a może tylko przetłumaczył z angielskiego ) właśnie jakiś półanalfabeta, który chyba sam nie bardzo wiedział co chciał napisać albo nie potrafił przelać tego na papier. To było coś w stylu modnych swego czasu przesyłek z serii „Wygrałeś, nagroda jest twoja, ale…”. Do tego pytania do tekstu były zadawane w stylu „Co żołnierz ma? – Żołnierz ma bronić ojczyzny”. Może i jestem półgłówkiem. Tyle że jako nauczyciel słynąłem z umiejętności znajdowania sensu w kiepściutkich pracach swoich uczniów, więc nie bardzo wierzę że nagle tę umiejętność utraciłem.
A problem w tym, że szkoła coraz mniej czasu poświęca na naukę, coraz więcej na tworzenie dokumentacji i system egzaminów. Kiedy jest egzamin gimnazjalny? W kwietniu. Matury w maju. Koniec roku szkolnego pod koniec czerwca. Jak w czasie egzaminów i po nich wygląda życie w szkole? Zwracam też uwagę, że oceny – zgodnie z rozporządzeniem urzędników – trzeba wystawić na parę tygodni przed zakończeniem roku szkolnego. Z tej perspektywy wakacyjne pustki na drogach pod koniec czerwca nie dziwią. I nie dziwi, że młodzi traktują szkołę nie jako miejsce, gdzie mogą się czegoś ciekawego dowiedzieć, ale wymyślony przez dorosłych bezsensowny tor przeszkód, przygotowujący jedynie do wzięcia udziału w przyszłym wyścigu szczurów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.