Modlili się, zbierali zioła, podglądali susły. Szukali harmonii z Bogiem i światem.
- Hildegarda z Bingen pokazała nam drogę o której Kościół jakby trochę zapomniał. Chodzi o ukochanie stworzenia i odkrycie szczególnej więzi stworzenia jakim jest człowiek z wszystkimi mniejszymi braćmi i siostrami, czyli z tym wszystkim co jest, co nas otacza według zamysłu Stwórcy. Bardzo często kiedy słyszymy „zioła” to myślimy: magia, jakieś stare babki a nie klasztory średniowieczne i mądrość pustelników. Rozważając dzieło św. Hildegardy zobaczyłem potrzebę wzbudzenia takich rekolekcji, które przyprowadzą na nowo ludzi do innej wrażliwości w stosunku do stworzenia – tłumaczy ideę rekolekcji zatytułowanych „Herbarium” (zielnik) ks. Roman Hosz, twórca i szef ośrodka rekolekcyjnego „Heliosz” w Jasionie . Św. Hildegarda z Bingen, średniowieczna mistyczka i przeorysza benedyktyńska niecały rok temu została ogłoszona przez papieża Benedykta XVI doktorem Kościoła.
Andrzej Kerner
Fragment tzw. murawy kserotermicznej na terenie rezerwatu
Uczestnicy „rekolekcji z ziołami” (nie tylko kobiety!) modlili się liturgią godzin, uczestniczyli we Mszy św., mieli okazję do skorzystania z z sakramentu pojednania. Część warsztatową rekolekcji, które zakończą się w niedzielę 7 lipca, prowadzi Beata Wielgosik z Parku Krajobrazowego „Góra Świętej Anny”. Z zadziwiającym entuzjazmem i wiedzą wprowadzała ludzi, którzy przyjechali do „Heliosza” z różnych miejsc Śląska Górnego i Dolnego w świat leczniczych i trujących właściwości ziół, krzewów i drzew. Poprowadziła ich m.in. do rezerwatu „Ligota Dolna” na terenie którego znajduje się wiele rzadkich gatunków roślin. –Cieszymy się, że tu możemy modlić się w spokoju, oderwać do chaosu codzienności, spotkać we wspólnocie wierzących - podkreślają Agnieszka i Adam Rozmusowie z Rudy Śl.
Więcej na temat ziół, św. Hildegardy i życiu w harmonii ze światem stworzonym w jednym z najbliższych numerów „Gościa Opolskiego”.
aktualna ocena | 3,45 |
głosujących | 11 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ryzykiem eskalacji konfliktu"
Stosunki między państwami koreańskimi obecnie oceniane są jako najgorsze od dziesięcioleci.
Abp Jędraszewski podczas misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Wspólna wędrówka i towarzyszące jej refleksje to dla wielickiej załogi ważny wielkopostny zwyczaj".
Poza liturgią Męki Pańskiej celebrowane jest także nabożeństwo drogi krzyżowe