Reklama

Apele o troskę o uchodźców

Przewodniczący Caritas Internationalis dołączył do apelu instytucji domagających się większej ochrony praw przybyszów. Apelują także niemieccy katolicy.

Reklama

„Papieska wizyta na Lampedusie przypomniała nam o losie milionów uchodźców na całym świecie. Zwierzchnicy religijni i organizacje wyznaniowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu, by byli oni traktowani godnie i ze współczuciem. Musimy przyjmować wszystkich uchodźców jako naszych braci i siostry” – powiedział kard. Óscar Rodríguez Maradiaga SDB.

Przewodniczący Caritas Internationalis dołączył do apelu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz wielu religijnych instytucji domagających się większej ochrony praw przybyszów. Wspólna deklaracja określa zasady, którymi powinni się kierować zwierzchnicy religijni, by zapewnić im przyjazne środowisko przyjęcia, również przez promowanie w lokalnych wspólnotach zrozumienia i tolerancji dla przybyszów oraz zwalczanie wszelkich przejawów ksenofobii.

Deklaracja zostanie formalnie zaprezentowana w listopadzie b. r. w Wiedniu podczas konferencji przygotowywanej przez organizację „Religie dla pokoju”. W spotkaniu weźmie udział ponad 400 przedstawicieli Kościołów i wspólnot religijnych z całego świata.

*

Niemieccy katolicy zaapelowali do polityków Europy o większą solidarność z migrantami i uchodźcami. Wizytę Papieża Franciszka na włoskiej wyspie Lampedusa odbierają oni jako wyraźny sygnał do zmiany polityki wobec ludzi proszących o azyl.

„Uchodźcy są naszymi braćmi i siostrami, których powinniśmy traktować jak rodzeństwo” – powiedział abp Ludwig Schick. Przewodniczący Komisji ds. Kontaktów z Zagranicą w niemieckim episkopacie żąda zmiany w traktowaniu uchodźców. Jego zdaniem przybywających z Afryki ludzi nie można piętnować jako uchodźców ekonomicznych.

Również dyrektor niemieckiej Caritas zaapelował do państw Unii Europejskiej o większą solidarność z ludźmi ubiegającymi się o azyl. „Podróż Papieża na wyspę, na którą od lat przypływają liczni uchodźcy z Afryki, jest mocnym sygnałem dla nas wszystkich, abyśmy otworzyli oczy na trudną sytuację migrantów i uchodźców” – oświadczył ks. Peter Neher. Dyrektor Caritas dodał, że trzeba, by państwa unijne wzięły wreszcie odpowiedzialność za ludzi z północnej Afryki, zamiast ich izolować. Jego zdaniem Unia Europejska powinna wprowadzić rzetelną procedurę azylową, a państwa członkowskie muszą okazywać solidarność z uchodźcami. Wszystkich przybywających do Europy należy traktować z pełnym zachowaniem praw i godności człowieka – stwierdził dyrektor niemieckiej Caritas.

Podobnego zdania jest Komitet Centralny Katolików Niemieckich. „Od reformy prawa azylowego oraz wspólnej polityki unijnej pomagającej uchodźcom zależy wiarygodność całej Unii Europejskiej jako wspólnoty wartości” – oświadczył przewodniczący Komitetu Alois Glück.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama