- Kościół, Boża rodzina w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju - pod takim hasłem obraduje w Kinszasie Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM).
W spotkaniu uczestniczy stu biskupów z całego kontynentu, zastanawiając się nad nowymi wytycznymi duszpasterskimi uwzględniającymi tytułowy problem pojednania wobec licznych konfliktów na Czarnym Lądzie. Jak stwierdził na rozpoczęcie posiedzenia kard. Théodore Adrien Sarr z Senegalu, Kościół w Afryce powinien dokonać przeglądu dotychczasowych inicjatyw na tym polu, uwzględniając ich skuteczność i zasięg.
Nie bez znaczenia jest fakt, że Sympozjum obraduje w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, kraju będącego wręcz symbolem niestabilności oraz potrzeby pojednania i pokoju. Żywe zainteresowanie przedmiotem refleksji biskupów okazał tamtejszy minister spraw wewnętrznych, licząc, że wydarzenie to przypomni światu o miejscowych potrzebach. Min. Richard Muyej zwrócił uwagę, że wschodnia część Konga jest ogarnięta wojną i bardzo potrzebna jest pomoc dla tysięcy uchodźców z rejonu walk.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.