Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej wysłuchała w czwartek mów końcowych w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu członków KRRiT - poinformował PAP przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO). Decyzja zapadnie na następnym posiedzeniu.
O postawienie przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wnioskuje PiS w związku z nieprzyznaniem TV Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe na multipleksie pierwszym. Chodzi o pierwszy konkurs na miejsca na tym multipleksie.
Wniosek, rozpatrywany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej, dotyczy przewodniczącego Krajowej Rady Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego, nie bierze pod uwagę Stefana Pastuszki (który wstrzymał się od głosu, gdy KRRiT podejmowała decyzję w sprawie koncesji dla TV Trwam). Prace komisji mają charakter postępowania prokuratorskiego.
"Za dwa tygodnie na posiedzeniu komisji będzie dyskusja na temat postępowania dowodowego i decyzja w formie uchwały, a następnie sporządzenie sprawozdania i rekomendacji, która zostanie przesłana do marszałek Sejmu i poddana głosowaniu w Izbie" - mówił Halicki.
"Postępowanie dowodowe zakończyliśmy dwa tygodnie temu, dzisiaj były mowy końcowe, a więc wystąpienie wnioskodawców oraz obrońców" - zaznaczył.
Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący komisji Arkadiusz Mularczyk (SP), w charakterze oskarżyciela występował jeden z wnioskodawców, a "członkowie KRRiT do obrony wynajęli sobie adwokatów".
Wniosek PiS sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpatruje na posiedzeniach zamkniętych dla mediów.
Podczas postępowania dowodowego komisja przesłuchała m.in. szefa TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka oraz trzech przedstawicieli spółki Stavka. Jej kanał U-TV otrzymał miejsce na multipleksie pierwszym w wyniku rozstrzygnięcia pierwszego konkursu na zagospodarowanie multipleksu pierwszego w 2011 r. Wtedy koncesji nie otrzymał nadawca TV Trwam, fundacja Lux Veritatis.
Stacji o. Rydzyka Krajowa Rada przyznała koncesję na nadawanie cyfrowe w ostatni piątek w ramach drugiego konkursu na ostatnie cztery miejsca na multipleksie pierwszym. TV Trwam ma zacząć nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej wiosną 2014 r., po zwolnieniu miejsca przez Telewizję Polską.
Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.