Lewandowski tuż za Ronaldo

Robert Lewandowski zajął czwarte miejsce w plebiscycie na piłkarza roku UEFA. Do finałowej trójki wybrani zostali: Argentyńczyk Lionel Messi, Francuz Franck Ribery oraz Portugalczyk Cristiano Ronaldo - poinformowała we wtorek Europejska Unia Piłkarska.

Wyboru dokonali dziennikarze ze wszystkich federacji zrzeszonych w UEFA. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi 29 sierpnia w Monako, przy okazji ceremonii losowania grup Ligi Mistrzów.

UEFA nie ujawniła, jakim poparciem cieszyli się finaliści, natomiast podała liczbę punktów, otrzymanych przez pozostałych zawodników wybranych wcześniej do czołowej dziesiątki. Listę z miejscami 4-10 otworzył polski napastnik Borussii Dortmund Lewandowski, ze sporą przewagą nad dwoma zawodnikami zwycięzcy Ligi Mistrzów Bayernu Monachium - Holendrem Arjenem Robbenem oraz Niemcem Thomasem Muellerem.

Lewandowski nie zdobył żadnego trofeum w sezonie 2012/13, ale doceniono go m.in. za cztery bramki strzelone Realowi Madryt w półfinale Champions League oraz tytuł wicekróla strzelców Bundesligi.

Do finałowej trójki wybrany został jeden przedstawiciel Bayernu - Ribery oraz dwóch piłkarzy uznawanych od lat za najlepszych na świecie - Messi (Barcelona) i Cristiano Ronaldo (Real Madryt).

Każdy dziennikarz uczestniczący w plebiscycie wybierał pierwszą piątkę zawodników Europy, przyznając pierwszemu pięć punktów, drugiemu - cztery itd.

Przed rokiem plebiscyt wygrał pomocnik Barcelony Andres Iniesta, natomiast w 2011 nagrodę odebrał jego kolega z drużyny Messi. Wyniki plebiscytu FIFA (miejsca 4-10):

4. Robert Lewandowski (Polska/Borussia Dortmund) 80 pkt 5. Arjen Robben (Holandia/Bayern Monachium) 55 6. Thomas Mueller (Niemcy/Bayern Monachium) 51 7. Gareth Bale (Walia/Tottenham Hotspur) 48 8. Bastian Schweinsteiger (Niemcy/Bayern Monachium) 34 9. Zlatan Ibrahimovic (Szwecja/Paris Saint-Germain) 27 10. Robin van Persie (Holandia/Manchester United) 24.