Luteranie: Ogólnopolska konferencja księży

w Wiśle Jaworniku odbyła się w dniach 25-27 czerwca coroczna Ogólnopolska Konferencja Duchownych Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.

Podczas konferencji w szczególny sposób skoncentrowano się na zagadnieniach związanych z tegorocznym hasłem roku Kościoła ewangelicko-augsburskiego – pieśni i liturgii. Referat „Ecclesia cantans – śpiew znamieniem duchowości ewangelickiej” wygłosił Paweł Hruszwicki. Z kolei ks. Adam Malina i ks. Grzegorz Giemza swoje wystąpienie zatytuowali „Jeden Kościół – jedno nabożeństwo – jedność i różnorodność liturgii Kościoła”. Odbyły się też warsztaty i spotkania w grupach poświęcone pracy z chórami parafialnymi, roli pieśni w duszpasterstwie, organizowaniu nabożeństw młodzieżowych, ćwiczeniom śpiewu liturgicznego, możliwościom kreowania liturgii nabożeństwa w oparciu o "Śpiewnik ewangelicki". Drugi dzień obrad poświęcony był omówieniu zagadnień związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym obiektów sakralnych, o którym mówił st. bryg. Jacek Piechocki z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Duchowni dyskutowali też o zmianach w Funduszu Socjalnym Kościoła. Nie zabrakło też czasu na miłe spotkanie wieczorem przy ognisku w towarzystwie miejscowej Grupy Wańcy, która kultywuje kulinarne i śpiewacze beskidzkie tradycje ludowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław M.
  28.06.2007 16:56
  Marcinie hmmm... Luterze. Pod złym adresem kierujesz ten nakaz "marszu". Redakcja to tylko przedrukowuje wiadomości.
  A gdybyś tak sam się udał między luterskie wilki by ich naprowadzić na właściwe nazewnictwo? Namiar masz: www.luteranie.pl, więc do dzieła :)
 • Mirosław W.
  28.06.2007 21:10
  Stanisławie,
  Marcin kieruje to pod adresem redakcji portalu hmm... katolickiego, który powinien umieszczać treści katolickie, a jeśli zamieszcza inne to powinien chociaż opatrzyć je stosownym komentarzem. Umieszczając na stronie głównej link "Luteranie: Ogólnopolska konferencja księży", a dalej przytaczając tekst w którym przewija się słowo Kościół pisane wielką literą wprowadza dezinformację, bo chyba protestanci mówią o innym kościele.
  Naprawdę trzeba czytać Dominus Iesus.
 • Leszek
  28.06.2007 21:38
  Przecież nie mają księży, tak jak nie mają sukcesji apostolskiej.
 • Stanisław M.
  29.06.2007 18:37
  Leszek i Mirosław: Oczywiście macie rację co do tego jak my Katolicy rozumiemy słowo "ksiądz". Jednakże luteranie mogą nazywać swoich pasterzy jak chcą. Nic nam do tego. Myślę, że nie czynią tego by nas obrażać, więc nie ma problemu.

  Komentowanie lub objaśnianie każdego njusa przez Redakcję chyba nie ma sensu. I to z dwu powodów. Raz, to kosztuje. Dwa, jak ktoś zechce to nawet tu na Portalu znajdzie sporo informacji o tym czym my Katolicy różnimy się od np. luteran - zarówno w kwestiach doktrynalnych, liturgicznych czy obyczajowych.

  Pozdrawiam :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »